COVID-19 Bağışıklığının Geleceği İyi Görünüyor

blank
COVID-19 Bağışıklığının Geleceği İyi Görünüyor

İçerik: COVID-19 Bağışıklığının Geleceği İyi Görünüyor

COVID-19 Bağışıklığının Geleceği İyi Görünüyor:

COVID-19 aşılarımız ilk testlerini başarıyla geçti. İnanılmaz derecede iyi çalışıyorlar ve yaygın olarak bulundukları ülkelerde hastalığın yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı oluyorlar. Şimdi, bilim adamları bir sonraki anahtar soruya dönüyorlar: Ne zamana kadar bu kadar iyi çalışacaklar?

Yeni araştırmalar, COVID-19’a yakalanıp daha sonra aşılanan kişilerde muhtemelen yıllarca çalıştıklarını gösteriyor. Bu grubun kemik iliğinde, ihtiyaç duyulduğunda yeni antikorlar üreten güçlü hafıza hücreleri vardır. Ve araştırmalar o kadar iyi çalışıyorlar ki virüsün türevlerini bile engelleyebiliyorlar. Bu insanlar uzun vadede korunmak için aşı güçlendiricilere bile ihtiyaç duymayabilir.New York Rockefeller Üniversitesi’nden bir immünolog olan Michel Nussenzweig, The New York Times’a yaptığı açıklamada, aşı olan ancak hiçbir zaman COVID-19’a sahip olmayan insanlar için korumanın farklı olabileceğini söyledi.

Bağışıklık sistemi, aşılara doğal enfeksiyondan farklı tepki verir, bu nedenle orijinal koronavirüs suşuna karşı güçlü ve uzun süreli korumaya sahip olsalar bile, varyantlara karşı güçlendiricilere ihtiyaçları olabilir. Nussenzweig, “Bu çok, çok yakında öğreneceğimiz türden bir şey” dedi.

Neyse ki, diğer araştırmalar, bu potansiyel güçlendiricilerin tam olarak nasıl görünebileceğini anlamak için hızla ilerliyor. Bilim adamları, birinin COVID-19’a karşı korunması gereken antikor seviyelerini araştırıyorlar. Korumanın bağışıklık bağıntısı olarak bilinen bu kıyaslama, onlara güvenlik eşiği hakkında bir fikir verecektir – eğer birinin antikorları bunun altına düşerse, tekrar enfeksiyona karşı daha savunmasız olabilir.

Bu eşiği sıfırlamak iki şey yapar. İlk olarak, bilim insanlarına halihazırda aşılanmış kişilerde korumayı izlemenin bir yolunu sunar. Antikorların bunun altına düşmesinin ne kadar sürdüğünü görmek için izleyebilirler ve insanların bu güçlendirici atışa ne zaman ihtiyaç duyabilecekleri hakkında bir fikir edinebilirler. Antikorlar zamanla doğal olarak azalır ve tek koruma ölçütü değildir (örneğin, kemik iliğindeki bu uzun süreli hafıza hücreleri bir diğeridir). Ancak bağışıklığın nasıl değişebileceğine erken bir bakış.

İkincisi, bir koruma eşiğine sahip olmak, COVID-19 türevlerine karşı gerekli herhangi bir destekleyici atış oluşturmak için bir kısayol açar. COVID-19 aşı denemeleri on binlerce kişiyi içeriyordu. Koşmaları aylar sürdü, çünkü araştırmacıların iğneli ve iğnesiz insanların ne sıklıkta hastalandığını izlemeleri gerekiyordu. Bununla birlikte, enfeksiyonları durduran bağışıklık tepkisi hakkında iyi bir fikre sahip olduğumuzda, daha küçük insan gruplarında küçük değişikliklerle işlevsel olarak aynı aşı olan güçlendiricileri test edebilirler. Aşıların güvenli olduğunu zaten biliyoruz, bu yüzden yapmaları gereken tek şey, yeni sürümün aynı zamanda insanların bağışıklık sistemini sınırın üstüne çıkarıp çıkarmadığını kontrol etmektir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: COVID-19 Bağışıklığının Geleceği İyi Görünüyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu: Facebook’un aşıyla ilgili yanlış bilgilendirme politikalarını büyük ölçüde …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör