TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

blank
TUSAŞ, TSK'ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

İçerik: TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, F-6 Yapısal İyileştirme Projesi kapsamında modernize edilen 16’ncı uçağı Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim etti.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 savaş uçakları, hizmet ömrünün sonuna yaklaşmış veya dolmak üzere olduğundan, gövde uçuş saatlerinin artırılması için yapısal bir modifikasyon işlemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından F-16 Yapısal İyileştirme Projesi yürütülmektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığından yapılan açıklamada, proje kapsamında altıncı F-16 Blok-30 uçağının yapısal iyileştirmesinin tamamlandığı belirtildi. Uçak Hava Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. SSB’nin konuyla ilgili yazısı şöyle:

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ), yapısal iyileştirmeler kapsamında gerekli görülen hallerde gövde üzerinde onarım ve tadilat ve güçlendirme uygulamaları yapılmıştır. Kabul Testi ve Muayene faaliyetlerinin ardından HvKK pilotları tarafından son test uçuşu gerçekleştirildi ve ilk F-16 Blok-30 uçağı Temmuz 2020’de başarıyla kabul edildi. Böylece F-16 Yapısal İyileştirme faaliyetlerinde önemli bir kilometre taşı tamamlanmış oldu. Proje kapsamında 35 adet F-16 Blok-30 uçağının yapısal olarak iyileştirilmesi planlanmaktadır.

SSB Prof. Dr. İsmail Demir, Temmuz 2020’deki faaliyete ilişkin yaptığı açıklamada, “Uçak başına 1200-1500 adet yapısal parçanın yenilenmesi ve revizyonu için mühendislik çalışmalarının yapıldığı projede, onarım ve değişim ile gövde gerekli yerlerde güçlendirme uygulamaları yapılır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen proje ile hava kuvvetlerimizin ana vurucu unsuru olan F-16 uçaklarımızın yapısal ömrünü 8000 saatten 12000 saate çıkarmayı hedefliyoruz. açıklamalarına yer vermişti.

F-16 Yapısal İyileştirme projesi kapsamında Blok-25 uçaklarından 30’unun TUSAŞ, 10’unun ise 1. Hava İkmal ve Bakım Merkezi Komutanlığı tarafından modernize edilmesi planlandı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: TUSAŞ, TSK’ya 6. F-16 Blok-30 Savaş Uçağını Teslim Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk F-16D Savaş Uçakları NATO Tatbikatında Yerini Aldı

Türk F-16D Savaş Uçakları NATO Tatbikatında Yerini Aldı:Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Türk Hava …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör