Twitch, Yayıncıları Telif Hakkı İhtarları Konusunda Uyardı

blank
Twitch, Yayıncıları Telif Hakkı İhtarları Konusunda Uyardı

İçerik: Twitch, Yayıncıları Telif Hakkı İhtarları Konusunda Uyardı

Twitch, Yayıncıları Telif Hakkı İhtarları Konusunda Uyardı:

Twitch, yayıncıları başka bir telif hakkı ihtarı dalgasının geldiği konusunda uyardı
Şirket, bugün yayıncılara gönderdiği bir e-postada, Twitch’in kayıtlı yayınlardaki (VOD olarak bilinen) telif hakkıyla korunan şarkılarla ilgili olarak müzik yayıncılarından bir dizi yeni yayından kaldırma bildirimi aldığını söyledi. Bu bildirim, geçen yıl meydana gelen yayından kaldırma dalgalarından etkilenen bazı yayıncılar için endişe verici olabilir, çünkü bir kullanıcı kanalında üç telif hakkı ihtarı alırsa, Twitch’in politikalarına göre platformdan kalıcı olarak yasaklanacaktır. Bu ön uyarı ile Twitch, ani bir yayından kaldırma telaşının önüne geçmeye ve yayıncılara potansiyel olarak rahatsız edici VOD’ları kaldırmaları için biraz zaman vermeye çalışıyor gibi görünüyor.

Twitch Cuma günü bir Verge çalışanına gönderilen bir e-postada, “Kısa süre önce, müzik yayıncılarından gelen yaklaşık 1.000 bireysel iddiayla birlikte bir dizi DMCA yayından kaldırma bildirimi aldık” dedi. “Tüm iddialar VOD’lar içindir ve büyük çoğunluğu video oyunları oynarken veya IRL akışı yaparken arka plan müziği dinleyen yayıncıları hedefler.” Twitch, bildirimlerin otomatikleştirildiğine inanıyor ve daha fazlasının geleceği konusunda uyarıyor.

Daha önce Twitch yayınlarında dolaştıysanız, muhtemelen birçoğunun arka planında müzik duymuşsunuzdur. Bu müziğin çoğunun telif hakkı saklıdır ve bu, müzik endüstrisi ödeme almak istediğinde bu kitlesel yayından kaldırma gibi durumlara yol açar. Cuma günkü e-postada Twitch, DMCA (veya Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası) grevlerinden kaçınmanın tek yolunun telif hakkıyla korunan materyalleri ilk başta yayınlamamak olduğunu belirtti ve bir yayıncının VOD’larında veya kliplerinde yetkisiz içerik varsa, “biz Bu materyali içeren her şeyi kalıcı olarak silmenizi şiddetle tavsiye ederiz.”

DMCA yayından kaldırmaları ilk olarak geçen yıl flamalar için önemli bir sorun haline geldi. Mayıs ayında, birçok yayıncı ani yayından kaldırma talepleriyle gafil avlandı ve Ekim ayında, bir başka telif hakkı bildirimi dalgasının ardından Twitch, rahatsız edici içeriği silme adımını attı. O zamanlar Twitch, yayından kaldırmalara yanıt olarak içeriği yönetmek için yayıncılara sınırlı araçlar sunarak sorunu daha da artırdı.

Şirket, Kasım ayındaki durumları nasıl ele aldığı için özür diledi ve geçen Mayıs ayından itibaren hiç olmadığı kadar çok sayıda müzikle ilgili DMCA bildirimi aldığını söyledi. Şirket ayrıca, yayıncıların eski içeriklerini yönetmelerine yardımcı olmak için daha iyi araçlar yayınlama sözü verdi ve bu sözü Mart ayında yerine getirdi. Ve yayınlarının arka planında hakları temizlenmiş müzikleri çalmak isteyen yayıncılar için Twitch, Ekim ayında dünya çapında beta olarak piyasaya sürdüğü Soundtrack adlı bir ürün sunuyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Twitch, Yayıncıları Telif Hakkı İhtarları Konusunda Uyardı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple 15 Haziran’da Ücretli Podcast Aboneliklerini Açıyor

Apple 15 Haziran’da Ücretli Podcast Aboneliklerini Açıyor: Geçen ay bir gecikmenin ardından Apple, gelecek hafta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör