Avrupa Komisyonu Yakında Facebook’a Karşı Soruşturma Açabilir

blank
Avrupa Komisyonu Yakında Facebook'a Karşı Soruşturma Açabilir

İçerik: Avrupa Komisyonu Yakında Facebook’a Karşı Soruşturma Açabilir

Avrupa Komisyonu Yakında Facebook’a karşı Soruşturma Açabilir:

Facebook, Almanya’da devam eden bir soruşturmanın ve İngiltere’de yaklaşan bir davanın ortasında Avrupa’da bir başka antitröst savaşıyla karşı karşıya. Financial Times’a göre Avrupa Komisyonu, sosyal ağın sınıflandırılmış reklamcılıkta yetkiyi kötüye kullandığı iddiasını soruşturmaya hazırlanıyor. Yetkililer, Facebook’un Pazar Yeri hizmetini tanıtması konusunda daha fazla netlik aradığından, birkaç gün içinde bir soruşturma başlatılabilir.

2016’daki sorunlu lansmanından bu yana Facebook, Craigslist tarzı merkezi bir milyardan fazla kullanıcısı olan başarılı bir alışveriş merkezi haline getirdi. Başlangıçta hizmet, bazı tüccarların silah ve kirpi gibi yasadışı ürünleri satmasına izin veren tarama sorunlarıyla doluydu. Geri dönüşe kısmen, aylık 250 milyondan fazla kullanıcı etkileşimi sağlayan vitrinler (esas olarak işletmelerin sayfalarında gösterebileceği ürün katalogları) dahil olmak üzere yeni özellikler yardımcı oldu.

Ancak AB düzenleyicileri, Facebook’un Marketplace’i aylık 2,85 milyar kullanıcısına ücretsiz olarak tanıtarak sınıflandırılmış reklamlar alanındaki rakiplerinin altını oyabileceğinden endişe ediyor. FT’ye göre, sosyal ağ şimdiye kadar bir AB antitröst soruşturmasından kaçan tek Büyük Teknoloji firması.

Blok, geçtiğimiz günlerde App Store politikalarıyla rekabet kurallarını çiğnediğini tespit eden Apple’a karşı açtığı davada ilerledi. Bu araştırmaların ne kadar uzun olabileceğinin bir göstergesi olarak AB, Amazon’un iki yıldan fazla bir süredir kendi ürünlerini artırmak için Amazon’un sözde veri kullanımını araştırıyor. Bu arada, telefonlar, alışveriş ve çevrimiçi reklamlardaki hakimiyeti sayesinde rakiplerini şaşırtan Google’a yaklaşık 10 milyar dolar ceza verdi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa Komisyonu Yakında Facebook’a Karşı Soruşturma Açabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım

Önümüzdeki 5 Yılda Fiber İnternete 5 Milyar TL Yatırım: Teknolojide hızlı bir değişim ve dönüşüm …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör