Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

blank
Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

İçerik: Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor:

Isı bir katil – ve iklim değişikliği vücut sayısını artırıyor. Nature Climate Change’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, ortalama olarak, ısı ölümlerinin yaklaşık yüzde 37’si insan kaynaklı iklim değişikliğine bağlanabilir.

Çalışma, 1991-2018 yılları arasında yaklaşık otuz yıllık bir süre boyunca 43 ülkedeki 732 yerden gelen verilere baktı. İklim değişikliğine atfedilebilecek kaç ölümün hesaplanabileceğini hesaplayan bilgisayar modelleri oluşturmak için bu yerlerden gelen ısı ölümleri ve sıcaklık okumaları dahil bilgileri kullandılar. Rakamlar yere bağlı olarak değişiyordu, iklim değişikliğine bağlı ölümlerin daha büyük bir yüzdesi daha sıcak ülkelerde soğuk ülkelere göre meydana geldi.

Genel olarak, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 1998 ve 2017 yılları arasında yaklaşık 166.000 kişi ısıya bağlı ölümlerden öldü. İklim değişikliği sayesinde, her zamankinden daha fazla insan sıcak hava dalgalarına maruz kalıyor. WHO, “2000 ile 2016 yılları arasında sıcak hava dalgalarına maruz kalan insan sayısı yaklaşık 125 milyon arttı” diye tahmin ediyor.

Bu yeni çalışmanın dikkate değer bir sınırlaması var – yüzlerce yer dahil edilirken, veri eksikliği nedeniyle Afrika ve Güneydoğu Asya’nın birçok bölgesi dahil edilmedi. Gelecekte bu bilgilerin toplanması, ısıya bağlı ölüm ve hastalıkların küresel bir muhasebesini oluşturmaya yönelik yeni çabalar için hayati önem taşıyacaktır.

İklim değişikliği araştırmacısı Dann Mitchell, “Gerekli sağlık verilerine sahip olmadığımız ülkeler genellikle en yoksul ve iklim değişikliğine en duyarlı ülkeler arasında yer alıyor ve bununla ilgili olarak, aynı zamanda gelecekteki nüfus artışının öngörülen başlıca sıcak noktaları” dedi. kağıt. “Bu verileri elde etmek, bilimin bu ülkelerin uyum sağlamasına yardımcı olmak için gereken bilgileri sağlaması için anahtar olacaktır.”

Gazetenin baş yazarı Ana Maria Vicedo-Cabrera, The New York Times ile yaptığı röportajda, “İklim değişikliğinin bu sorunlarını gelecek neslin karşı karşıya kalacağı bir şey olarak düşünüyoruz” dedi. “Zaten karşı karşıya olduğumuz bir şey. Kendimize taş atıyoruz” dedi.

Bu, iklim değişikliğinin zaten insan sağlığı için bir felaket olduğunu bulan diğer araştırmalarla uyumlu. Özellikle yaşlı insanlar, 2000 ile 2018 yılları arasında bu yaş grubu için ısıya bağlı ölümlerin yaklaşık yüzde 54 artmasıyla özellikle savunmasız durumdalar. Gezegenin bazı bölgeleri diğerlerinden daha kötü etkileniyor ve aşırı koşullar tahmin edilenden daha sık yaşanıyor. .

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Bilim İnsanlarına Göre Küresel Isınma Ciddi Boyutlara Ulaşıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tehlikeli eBay Listeleri, Düzenleyiciler Tarafından Kaldırılabilir

Tehlikeli eBay Listeleri, Düzenleyiciler Tarafından Kaldırılabilir. Çevrimiçi satıcı eBay, düzenleyicilere şirkete danışmadan tehlikeli listeleri kaldırma …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör