Starlink Projesi Nedir? Starlink Uydusu Hakkında Detaylar

blank
Starlink Projesi Nedir? Starlink Uydusu Hakkında Detaylar

İçerik: Starlink Projesi Nedir? Starlink Uydusu Hakkında Detaylar

Starlink Projesi Nedir? Starlink Uydusu Hakkında Detaylar:

Starlink, Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu internet erişimi sağlamak için inşa edilmiş bir takımyıldız uydudur. Takımyıldızı yer istasyonlarıyla çalışacak ve seri üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX ayrıca uydularından bazılarını keşif ve bilim amaçlı kullanmayı ve uydularından bazılarını ordulara satmayı planlıyor.

Eylül 2020 itibariyle SpaceX 775 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca bu aydan itibaren iki haftada bir yapılacak fırlatmalarda fırlatma başına 60’tan fazla uydu yerleştirilmesi planlanıyor. 2020’li yılların ortalarında toplam 12.000 uydu konuşlandırılacak, ardından toplam uydu sayısının 42.000’e çıkarılması planlanıyor. İlk 12.000 uydunun üç yörüngeye yerleştirilmesi planlanıyor: yerden 550 km yükseklikte ve toplam 1.600 uydu ile üç yörüngeden ilki, ardından yaklaşık 1.550 Ku- ve Ka yükseklikte başka bir yörünge. – 340 km yükseklikte yaklaşık 2.800 V yükseklikte bant spektrumlu uydular. Bant uyduların yerleştirilmesi şeklindedir. Uyduların ticari kullanımının 7.500 yılında başlayabileceği tahmin ediliyor.

Bu girişimle birlikte 340 ile 1.550 km arasındaki yörüngeye binlerce uydunun yerleştirilmesi, astronomiye olası etkilerinin olacağı ve uzun vadede uzay enkazlarının oluşacağı endişelerini beraberinde getirdi.

Uydu takımyıldızını tasarlamak, inşa etmek ve yerleştirmek için on yıl gerekeceği ve projenin toplam maliyetinin SpaceX’e 10 Mayıs’ta 2018 milyar ABD Dolarına mal olacağı tahmin ediliyordu. Ürünün geliştirilmesine 2015’te başlandı ve Şubat 2018’de, ilk iki prototip uydu test uçuşlarıyla test edildi. İkinci test uyduları seti ve ilk büyük ölçekli dağıtım, 60 küçük uyduyu barındırıyordu ve bu uçuş 24 Mayıs 2019’da (UTC) gerçekleşti. Starlink’in araştırma, geliştirme, üretim ve yörünge kontrol operasyonlarının tümü, Redmond, Washington’daki SpaceX uydu geliştirme tesislerinde yürütülmektedir.

blank

Tarihçe
SpaceX iletişim ağı haberi ilk olarak Ocak 2015’te kamuoyuna duyuruldu. Yapılan açıklamalarda, tüm backhaul iletişim trafiğinin %50’sini taşıyacak kadar yeterli bant genişliğini destekleme yeteneğine sahip olduğu ve yoğun olarak yerel internet trafiğinin %10’unu kapsayabileceği belirtildi. şehirler. CEO Elon Musk yaptığı açıklamalarda, projenin düşük maliyetli küresel genişbant internet yetenekleri için önemli bir talebi karşılayacağını belirtti.

Ağaçlar, bu ağaçların altına park edilmiş arabalar ve boylamasına bir yapı görselidir. Açıklanan yeni iletişim ağının geliştirilmesi için Redmond’daki SpaceX uydu geliştirme tesisinin açılışı, SpaceX tarafından ortaklarıyla birlikte Ocak 2015’te duyuruldu. Bu dönemde, Seattle bölge ofisi önümüzdeki birkaç yıl içinde 60 mühendis ve yaklaşık 1.000 kişiyi işe almayı planlıyordu. Şirket, 2016 m² kiralanmış alanda 2.800 yılı sonuna kadar çalışmış ve Ocak 2017’de yine Redmond’daki 3.800 m²’lik ikinci tesisi satın almıştır. Ağustos 2018’de SpaceX, Ar-Ge’ye ek olarak uydu üretimini desteklemek için Redmond Ridge Corporate Center’da daha büyük bir üçüncü binaya taşınarak Seattle bölgesindeki tüm operasyonlarını konsolide etti.

Temmuz 2016’da SpaceX, tasarım çalışmaları için 740 m²’lik bir alana Irvine, California’ya (Orange County) yerleşti. SpaceX, yeni kurulan Irvine ofisinde çalışmak üzere uydu programlama için sinyal işleme, RFIC ve ASIC geliştiricileri aradığını duyurdu.

SpaceX’in iletişim uydu ağı fikri Ocak 2015’te resmen duyuruldu ve Washington eyaletinin Redmond kasabasında bir uydu geliştirme tesisi kuruldu. Aynı Yıldızın Altında kitabından esinlenerek Starlink adını alan proje, 2017 yılında tescillendi. Mayıs 2018’de toplam geliştirme ve inşaat maliyetlerinin 10 milyar dolar olması beklendiği açıklandı.

Nisan 2019’da FCC, SpaceX’e yaklaşık 12.000 uyduyu yörüngeye yerleştirme yetkisi verdi. 24 Mayıs 2019’da bir Falcon 9 fırlatma aracıyla 60 uydu yörüngeye gönderildi.

Starship projesinin tamamlanmasıyla birlikte her bir kalkışa 400 uydu yerleştirmeyi planlıyor. Mart 2020’de yayınlanan habere göre günde 6 uydu üretebiliyor. Aralık 2021’e kadar 11 uçuş yapılacak ve 660 uydu daha konuşlandırılacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Starlink Projesi Nedir? Starlink Uydusu Hakkında Detaylar

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör