Yüzen Rüzgar Türbinleri Tüm Dünyadaki Enerji Sorunumuzu Çözebilir

blank
Yüzen Rüzgar Türbinleri Tüm Dünyadaki Enerji Sorunumuzu Çözebilir

İçerik: Yüzen Rüzgar Türbinleri Tüm Dünyadaki Enerji Sorunumuzu Çözebilir

Yüzen Rüzgar Türbinleri Tüm Dünyadaki Enerji Sorunumuzu Çözebilir:

Açık deniz rüzgar türbinleri harika bir fikir. Denizde rüzgar çiftlikleri kurulduğunda, insanlar görünüşlerinden, gürültülerinden veya gölgelerinden şikayet edemezler. Rüzgar dağlar, binalar veya ormanlar tarafından engellenmediği için daha verimli de olabilirler.

Ancak deniz çok derin olamaz çünkü rüzgar türbinlerinin temele ihtiyacı vardır. Yoksa yaparlar mı? General Electric, yüzer rüzgar türbinleri inşa etmek için denizcilik mimarlık firması Glosten ile ortaklık kuruyor.

Şu anda rüzgar türbinleri yalnızca deniz derinliğinin 60 metreyi geçmediği alanlarda inşa edilebiliyor. Onları daha derin sularda inşa etmek mümkündür, ancak kısa sürede pratik olmaz. Açık deniz rüzgar türbinleri, bileşenlerinin dar yollarda taşınması gerekmediğinden çok daha büyük olabilir. Ayrıca, açık denizdeki rüzgarlar çok daha güçlü olma eğilimindedir ve bu da daha verimli enerji üretimi ile sonuçlanır.

Şimdi GE ve Glosten yüzen bir rüzgar türbini üzerinde çalışıyor. Konsept yeni değil, ancak GE / Glosten projesini benzersiz kılan şey türbinlerin boyutu – 260 metre yüksekliğinde bir yapı düşünüyorlar. Ve onu yüzdürmek kolay değil. Model Tabanlı Kontroller Baş Mühendisi ve projenin baş mühendisi Rogier Blom şunları söyledi: “Yüzen bir türbin tasarlamak, bir otobüsü uzun bir direğe koymak, yüzmesini sağlamak ve ardından rüzgar ve dalgalarla etkileşime girerken stabilize etmek gibidir. Bunu iyi yapmak hem bir tasarım hem de kontrol zorluğudur”. GE, gelecekteki açık deniz türbinlerinin %35 daha hafif olmasını sağlayabilecek optimize edilmiş kontroller tasarlayacak. Bu, yüzdürmelerine yardımcı olacak ve bu yapıların kurulumunu daha az karmaşık hale getirecektir.

Sonuç, Glosten’in gergi ayaklı platform teknolojisi sayesinde sabit kalan, yüzen 12 MW’lık bir GE türbini olacaktır. Bu türbinler, derinliklerin 60 metreden fazla olduğu alanlarda kurulabilir. Bu, açık deniz rüzgar enerjisi üretim potansiyelini önemli ölçüde artıracaktır, çünkü bu rüzgar çiftliklerinin inşa edilebileceği çok daha fazla alan olacaktır. GE, ABD açık deniz rüzgar kaynaklarının potansiyelinin yılda 7.000 TeraWatt saatten (TWhs) fazla genişletilebileceğini tahmin ediyor. Bu, ABD’nin yıllık toplam enerji tüketimi olan 4.000 TWh’nin neredeyse iki katıdır. Ve elbette, bu teknoloji sadece ABD’de değil, dünyanın birçok bölgesinde uygulanabilir.

GE, açık deniz rüzgar türbinlerinde zengin bir geçmişe sahiptir. Örneğin Haliade-X, bugüne kadar yapılmış dünyanın en güçlü açık deniz rüzgar türbinidir ve aynı zamanda nispeten yeni bir projedir. GE, endüstrinin ancak şimdi yenilenebilir kaynakların ve açık deniz enerji üretiminin tüm potansiyelinden yararlandığına inanıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yüzen Rüzgar Türbinleri Tüm Dünyadaki Enerji Sorunumuzu Çözebilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

1,6 Milyar Maske Okyanuslarda Yüzüyor

1,6 Milyar Maske Okyanuslarda Yüzüyor: Okyanusların korunması için çalışan OceansAsia organizasyonunun “Sahildeki Maskeler: COVID-19’un Deniz …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör