Avrupa Birliği, Facebook’a Soruşturma Açtı

blank
Avrupa Birliği, Facebook'a Soruşturma Açtı

İçerik: Avrupa Birliği, Facebook’a Soruşturma Açtı

Avrupa Birliği, Facebook’a Soruşturma Açtı:

Beklendiği gibi, AB düzenleyicileri Facebook’un sınıflandırılmış reklam kullanımına ilişkin bir antitröst soruşturması başlattı. Düzenleyiciler, sınıflandırılmış reklamlarda onlarla rekabet etmek için reklamverenlerden toplanan verileri kullanarak sosyal medya şirketinin rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemeye çalışacak. Avrupa Komisyonu yaptığı duyuruda, yetkililerin Facebook’un Craigslist tarzı Marketplace’i ana platformuna AB kurallarını ihlal edip etmediğini de değerlendireceğini söyledi.

Veriler, sağlık, tarım ve enerji alanlarında veri paylaşımını teşvik ederek endüstriler arasında bilgi silolarını yıkmak isteyen Avrupalı ​​düzenleyiciler için önemli bir savaş alanı haline geldi. Girişim, Avrupa Komisyonu’nun geçen yılın Şubat ayında açıkladığı AB Veri Stratejisinin merkezi bir parçasını oluşturdu.

Veri hazinelerine odaklanma, düzenleyicilerin diğer Büyük Teknoloji şirketleriyle çatıştığını da gördü. Örneğin, Google’ın hassas sağlık bilgilerine erişimi, AB’nin geçen yıl Fitbit’i satın almasıyla ilgili soruşturmasında önemli bir sorundu – uzun bir soruşturmanın ardından Aralık ayında nihayet temizlenen bir anlaşma. Yeni açılan Facebook davası gibi, Amazon da kendi ürünlerini artırmak için üçüncü taraf satıcı verilerini kullandığı iddiasıyla AB düzenleyicileri tarafından soruşturuluyor.

AK’nin rekabet başkanı olarak saltanatı sırasında Big Tech’i üstlenen Margrethe Vestager, “verilerin rekabeti bozacak şekilde kullanılmaması gerektiği” konusunda uyardı. Açıklamada, “Facebook, ayda yaklaşık 3 milyar kişi tarafından kullanılıyor ve toplamda yaklaşık 7 milyon firma Facebook’ta reklam veriyor… Bu verilerin Facebook’a özellikle aşırı rekabet avantajı sağlayıp sağlamadığını detaylı olarak inceleyeceğiz. İnsanların her gün mal alıp sattığı ve Facebook’un veri topladığı şirketlerle rekabet ettiği çevrimiçi seri ilan sektöründe.”

Facebook, Bloomberg’e “haksız olduklarını göstermek için soruşturmalarla tam olarak işbirliği yapacağını” söyledi. Sosyal ağ, Almanya’da devam eden bir antitröst soruşturmasında da kilitliyken, AB, İngiltere rekabet otoritesinin Facebook’un veri kullanımına ilişkin soruşturmasıyla işbirliği yaptığını söyledi.

Rekabet ve Piyasa Otoritesi olarak bilinen düzenleyici, bugün, Facebook’un çevrimiçi reklam hizmetlerini ve kullanıcıların Facebook kimlik bilgilerini kullanarak üçüncü taraf uygulamalara ve platformlara giriş yapmalarına olanak tanıyan tek oturum açma özelliğini incelediğini söyledi. rakiplerine göre avantaj sağlıyorlar.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa Birliği, Facebook’a Soruşturma Açtı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör