Avustralyalı Araştırmacılar Yeni Amfibinin Türleri Keşfetti

blank
Avustralyalı Araştırmacılar Yeni Amfibinin Türleri Keşfetti

İçerik: Avustralyalı Araştırmacılar Yeni Amfibinin Türleri Keşfetti

Avustralyalı Araştırmacılar Yeni Amfibinin Türleri Keşfetti:

Avustralya’nın Queensland Müzesi’ndeki araştırmacılar, Yeni Gine’nin bataklık, ova ormanlarında yeni, sevimli bir kurbağa türü buldular. “Çikolatalı kurbağa” olarak adlandırılan bu hayvanın iri, karikatürümsü gözleri var ve derisi sütlü çikolata renginde. Şeker renkli amfibi, Avustralya’da yaygın olan yeşil ağaç kurbağası ile yakından ilişkilidir. Araştırmacılar kurbağayı, her iki adadaki yeşil ağaç kurbağasının soyunun daha net bir aile resmini çizmeye çalışırken keşfettiler. Avustralya ve Yeni Gine, yaklaşık 10.000 yıl öncesine kadar bir kara köprüsüyle birbirine bağlıydı ve kurbağalar da dahil olmak üzere aynı türden birçok hayvana ev sahipliği yaptı.

Zıplama yetenekleri ve vıraklama sesleriyle tanınan bu amfibiler, dünyanın her yerinde yaşar ve 6.000’den fazla türüyle en çeşitli hayvanlar arasındadır. Yeni tür ilk olarak araştırmacılar tarafından Avustralya Zooloji Dergisi’nde yakın zamanda yayınlanan bir çalışmada tanımlandı. Bu araştırmacılar Yeni Gine’ye gittiler ve timsahlarla dolu sıcak bir bataklıkta ‘çikolata kurbağasını’ buldular.

Queensland Müzesi ve Griffith Üniversitesi’nde biyolog olan baş çalışma yazarı Paul Oliver, Queensland Museum Network’e, araştırmacıların yeni türü gördüklerinde, ona ‘çikolata kurbağası’ demeye başladıklarını ve adın sıkışıp kaldığını söyledi. Liver, “Bu keşifle ilgili biraz şaşırtıcı olan şey, Avustralya’nın iyi bilinen ve yaygın yeşil ağaç kurbağasının Yeni Gine’nin ova yağmur ormanlarında uzun süredir gözden kaçan bir akrabasının yaşıyor olmasıdır. Bu nedenle yeni kurbağaya Litoria Mira adını verdik çünkü ‘Mira’ kelimesi Latince’de şaşırmış veya garip anlamına geliyor.”

Makalenin ortak yazarı Steve Richards, araştırmacıların türlerin muhtemelen Yeni Gine’de yaygın olduğunu düşündüklerini söyledi. “Yeni Gine çoğu Avustralyalının iyi bildiği bir yer olmasa da, birçok hayvan grubu paylaşılıyor. Bu nedenle, Yeni Gine’deki biyoçeşitliliği anlamak, Avustralya’nın eşsiz faunasının tarihini ve kökenlerini anlamamıza yardımcı oluyor” dedi Richards.

Queensland Müzesi CEO’su Jim Thompson, Avustralya’da biyoçeşitlilik hakkında hala öğrenilecek çok şey olduğunu ve müzelerin “doğal dünya mirasımızı tanımlamada ve korumada” önemli bir rol oynadığını söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avustralyalı Araştırmacılar Yeni Amfibinin Türleri Keşfetti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tesla, Yeni Bir İnsansı Robot Üzerinde Çalışıyor

Tesla, Yeni Bir İnsansı Robot Üzerinde Çalışıyor: Elon Musk, otomobil üreticisinin (ve belki de yakında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör