Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

blank
Çin, Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

İçerik: Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Çinli Bilim Adamları Dev Teleskop Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor:

Çinli bilim adamları, dünyanın en büyük teleskopu sayesinde gezegenler arası ışıldama gözlemleme sürecinde ilerleme kaydettiler. Bu lüminesansın gözlenmesi, uzayda meteorolojik çalışma için kullanılabilir.

blank
Güneş rüzgar diyagramı. Güneşin vektör illüstrasyonu, manyetosheath, plazmasphere, magnetoheath, plazma levha vb. ile dünya gezegeni.

Uzak bir yoğun radyasyon kaynağından gelen radyo sinyalleri güneş rüzgarı tarafından saçılır ve böylece yeryüzünde ışınların rastgele kırılma modeli gözlemlenir. Bu fenomen, gezegenler arası lüminesans olarak bilinir. Dünya üzerindeki gözlemler ayrıca güneş rüzgarının fiziksel özellikleri hakkında sonuçlar çıkarmaya yardımcı olur.

Çin Bilimler Akademisi Astronomik Gözlemevi’ndeki araştırmacılar, gezegenler arası ışıldama gözlemleri yoluyla güneş rüzgarını analiz ettiler. Bunu Çin’in 500 metrelik küresel radyo teleskopu (FAST) ile yaptılar.

blank

FAST’ın çok yüksek hassasiyeti sayesinde sadece 20 saniyede güneş rüzgarının hızı hakkında bilgi elde edildi. Araştırma ekibinin 1 Haziran’da bildirdiğine göre, bu, geleneksel radyo teleskoplarıyla elde edilebileceklere kıyasla zamanın çok küçük bir kısmı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, FAST Teleskopunu Kullanarak Güneş Rüzgarını İnceliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA, 2030 Yılına Kadar Venüs’de İki Görev Başlatacak

NASA, 2030 Yılına Kadar Venüs’de İki Görev Başlatacak: Geçen yılın başında NASA, uzay ajansının tam …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör