Yapay Zekanın Hayvanları Anlayabilmesi Ne Kadar Sürer?

blank
Yapay Zekanın Hayvanları Anlayabilmesi Ne Kadar Sürer?

İçerik: Yapay Zekanın Hayvanları Anlayabilmesi Ne Kadar Sürer?

Yapay Zekanın Hayvanları Anlayabilmesi Ne Kadar Sürer?

Avustralasya’nın Naip Bal Yiyenleri nasıl konuşulacağını unutuyor. Ötücü kuşun yaşam alanı o kadar ciddi bir şekilde harap oldu ki, sayıları azalıyor. Daha da kötüsü, kalanlar o kadar dağınık ki, yetişkin erkekler, gençlere bir eş için nasıl şarkı söyleneceğini – kendi dillerini nasıl konuşacaklarını öğretmek için çok uzaktalar. Honeyeaters’ın bir partneri etkilemek için birincil araçları olan şarkılarının kademeli olarak kaybolması, spiral bir düşüş kısır döngüsü yaratır.

Öte yandan insan susamaz. Tahminler, bugün kullanılan toplam dil sayısını yaklaşık 7.000 olarak sabitliyor. ABD’de, insanların kabaca yüzde 25’i ikinci bir dilde sohbet edebileceklerini iddia ediyor. Avrupa’da bu rakam yüzde 60 civarında seyrediyor. Asya veya Afrika’da, yerel diller ve bölgesel lehçeler (çoğunlukla birden çok) “resmi” dillerin yanında yaşadığından, iki dillilik daha da yaygındır. Ancak bu gezegendeki tek bir kişi Kedi veya Köpek konuşamaz – Regent Honeyeater bir yana.

blank

Hayvanları anlamak, kırılması zor bir cevizdir. Birincisi, hayvanların bir “dili” bile var mı? Yapsalar bile, hayatta kalmanın temellerinin ötesinde söylenecek çok şey var mı? Muhtemelen çoğu tür için değil, ancak Sabrina gibi yıllarca TV şovları ve Free Willy gibi filmler ve temelde Disney’in onaylayacağı her şey olarak, gerçekten doğayla iç içe olmayı diliyoruz. İyi haber şu ki, AI bize önümüzdeki on yıl içinde hayvanları güvenilir bir şekilde tercüme etme yeteneği verebilir. Daha az iyi haber, beklediğiniz Babelfish cihazı olmayacak.

“Eğer insanlardan bir bileşen seçmek zorunda kalsaydınız … başka hiçbir hayvanın hiçbir yere yaklaşamadığı, yakın bir yerde de yapabileceğinin yanına: İletişim önemli olan şeydir.” Hem Chester Üniversitesi’nde hem de Anglia Ruskin Üniversitesi’nde davranışsal ekolojist olan James Savage, Engadget’a verdiği demeçte. Kısacası, insanları canavardan ayıran şey konuşmaktır, bu nedenle hayvanların bir konuşma yapmasını beklemek biraz çelişkili.

Şimdi, bakıcısıyla konuşan bir yunusun veya işaret dili yapan bir şempanzenin olduğu belgeselleri merak ediyorsanız, bu teoriyi çürütmüyorsunuz, sadece sorunun karmaşıklığını tespit ettiniz. Dilimizi anlayan hayvanlar, bilişsel yeteneklerinin derecesine göre elde edilebilir görünmektedir. Diğer taraftan, Yunus veya Şempanze konuşmak, (konuşmayan) balıkların farklı bir kazanıdır.

İlk sorun, bir hayvan dilinin nasıl görünebileceğine karar vermektir. “İnsan iletişiminin tanımlayıcı özelliklerinden biri, sıralı olmasıdır. Sözcük belirteçlerimiz var, sanki sözcükler. Ve her zaman belirli bir sırayla meydana gelirler.” Hesaplamalı bir dilbilimci olan Jussi Karlgren, Engadget’a söyledi.

Umduğumuz kadarıyla, bir musur sürüsünün bizim yaptığımız gibi iletişim kurduğunu önermek için çok az neden var. En azından farklı ses makineleri yüzünden değil, aynı zamanda çevreleri, kolektif ihtiyaçlar ve bilirsiniz, insan olmanın tüm eksikliği yüzünden.

blank

Yine de böyle düşündüğümüz için bizi suçlayamazsınız. Çayır köpeklerinin çağrıları üzerine yapılan uzun bir araştırma, onların kelime dağarcığına benzeyen bir şey gösterebileceklerini gösteriyor. Bir deneyde, bilim adamları kemirgenlere farklı zamanlarda farklı renklerde gömlekler giyerek yaklaştılar ve her biri için ayrı alarm çağrıları belirleyebildiler. Çayır köpekleri aslında “Mavi gömlekli kadın geri döndü” ya da “bu sefer sarı gömlekli” diyorlardı. Bu deneyin baş araştırmacısı Con Slobodchikoff ve çayır köpekleri üzerine daha pek çok kişi, The Atlantic’e 2013 yılına kadar, kendi görüşüne göre, deneklerinin “kodunun çözülmüş en karmaşık hayvan diline” sahip olduğunu söyledi.

Bu görünüşte hayvan dilindeki “kelime dağarcığının” cesaret verici olasılığını ortaya çıkarsa da, muhtemelen evrimsel bir sınır da vardır. Bir hayvan bir şeyi ses veya “kelime” ile belirtebilir, ancak bunu yapması gerekiyorsa. Çayır köpekleri, muhtemelen nasıl hissettikleri veya hayattaki hedeflerinin ne olduğu gibi şeyleri ifade etmeye zahmet etmezler. “Bir hayvan olarak, başka bir hayvana bilgi iletmenizin nedeni, bunu yapmanın size bir yararı olup olmadığıdır.” Dedi Savage.

Ama ya az sayıda doğal yırtıcıya ve yüksek bilişsel yeteneklere sahip bir hayvan olsaydı. Bir yunus mu? Savage’a göre, konuşacak daha çok şeyleri olabileceklerine dair ipuçları var: “Yunus vakasında yaptıkları küçük bir şey olduğunu söylemenin çok antropomorfik olduğunu düşünmüyorum, ki bu onların adıdır, çünkü onu kullanırlar. ve diğer yunuslar bunu kendilerine atıfta bulunmak için kullanırlar.” Görünüşe göre yunuslar kendilerine isimler veriyor ve başkaları tarafından kullanılmasına cevap veriyor.

Bu fenomen, Karlgren’in hayal gücünü de harekete geçiren bir şeydir. Yunus çağrılarını deşifre etme umuduyla yapay bir zekaya besleyecek ayrıntılı bir deney planladığı ölçüde.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Yapay Zekanın Hayvanları Anlayabilmesi Ne Kadar Sürer?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tesla, Yeni Bir İnsansı Robot Üzerinde Çalışıyor

Tesla, Yeni Bir İnsansı Robot Üzerinde Çalışıyor: Elon Musk, otomobil üreticisinin (ve belki de yakında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör