Hubble Teleskobu 120 Milyon Işıkyılı Uzaktan Bir Görüntü Yakaladı

blank
Hubble Teleskobu 120 Milyon Işıkyılı Uzaktan Bir Görüntü Yakaladı

İçerik: Hubble Teleskobu 120 Milyon Işıkyılı Uzaktan Bir Görüntü Yakaladı

Hubble Teleskobu 120 Milyon Işıkyılı Uzaktan Bir Görüntü Yakaladı:

Nasa’nın 31 yaşındaki Hubble Uzay Teleskobu inanılmaz bir keşif daha yaptı – yakındaki başka bir gökadanın yerçekimi tarafından deforme olmuş “yan yana bakan” bir sarmal gökada buldu. NASA, Dünya’dan yaklaşık 120 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunan Cepheus takımyıldızında bulunan “NGC 2276” adlı galaksinin çarpıcı görüntüsünü paylaştı. Görüntüde, tıpkı Avengers: Age Of Ultron filmindeki AI Ultron’un Tony Stark tarafından geliştirilen başka bir AI Jarvis’i, yani Demir Adam’ı yutmaya çalıştığı sahnede olduğu gibi, mavi yıldız tozu sarımsı çekirdeği çevreliyor.

NASA, sarmal gökadanın “galaktik halat çekme oyunu” nedeniyle biraz dengesiz göründüğünü söyledi. NASA, Instagram’daki gönderiye “Komşu bir galaksi, mavi yıldızlardan oluşan diskini yerçekimsel olarak çekerek galaksinin bir tarafındaki yıldızları dışarı doğru çekiyor” dedi.

NASA, web sitesinde yaptığı açıklamada, daha eski sarımsı yıldızlardan oluşan parlak bir merkezin normalde çoğu sarmal gökadanın tam merkezinde yer aldığını söyledi ve “ancak NGC 2276’daki çıkıntı sol üstte kaymış görünüyor” diye ekledi.

“Gerçekte, NGC 2276’nın (NGC 2300, resimde görülmemektedir) sağındaki komşu bir gökada, yerçekimsel olarak mavi yıldızlardan oluşan diskini çekerek, gökadanın bir tarafındaki yıldızları dışa doğru çekerek, gökadanın normal kızarmış görüntüsünü bozmaktadır. yumurta görünümü” dedi NASA. Yeterince yakın geçen galaksiler arasındaki bu yerçekimi, evrende nadir değildir, ancak bu tür yakın karşılaşmaların tümü farklı görünür.

Instagram’daki fotoğrafa yorum yapan Ilaibaah adlı bir kullanıcı, “Gördüğüm en büyük halat çekme oyunu” yazdı.

Geejay1976 kullanıcı adına sahip bir kişi, “Bu mavi yıldızların ana nedeni diğer galaksi mi?” diye sordu.

Başka bir kullanıcı, Astro.nor, bir yıldızın renginin sıcaklığından kaynaklandığını söyledi. Kullanıcı, “Mavi yıldızlar daha sıcak, kırmızı yıldızlar daha soğuk (ama yine de çok, çok sıcak)” diye ekledi.

Hubble uzay teleskobu

blank

Hubble Uzay Teleskobu, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve NASA arasındaki uluslararası işbirliği projesidir. Bu yıl nisan ayında Hubble Uzay Teleskobu’nun 31. yıldönümünü kutlamak için NASA, yaklaşık 20.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan galaksimizdeki en parlak yıldızlardan birinin AG Carinae adlı kutlama görüntüsünü yayınladı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hubble Teleskobu 120 Milyon Işıkyılı Uzaktan Bir Görüntü Yakaladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör