İkinci El Araba Pazarında Canlanma Başlıyor

blank
İkinci El Araba Pazarında Canlanma Başlıyor

İçerik: İkinci El Araba Pazarında Canlanma Başlıyor

İkinci El Araba Pazarında Canlanma Başlıyor:

Motorlu Araçlar Bayileri Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomotiv sektörünü değerlendirerek, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle sektörün olumsuz etkilendiğini, Nisan ayı sonundan itibaren getirilen kısıtlamaların da ticareti engellediğini belirtti . Mayıs ayı sonundan itibaren kademeli normalleşmenin başlaması ve yaz sezonunun gelmesiyle birlikte piyasanın hareketlendiğini ifade eden Erkoç, “Canlanmanın Haziran ayında başlayacağını ve yıl boyunca devam edeceğini düşünüyoruz” dedi.

Bayram öncesi dönemde her yıl pazarda bir hareketlilik olduğunu ancak bu yıl kısıtlamalar nedeniyle vatandaşların taleplerinin ertelendiğini söyleyen Erkoç, “İkinci el otomobil piyasası 6. ayını yoğun bir tempoda geçirdi. düşüşle Mart ile satır. 2020 yılının ilk dört ayında 1 milyon 977 bin 973 adet olan ikinci el pazarı, 2021 yılının ilk dört ayını 1 milyon 469 bin 785 adet ile kapattı. Yani toplam pazarda %25 daralma oldu” dedi.

Erkoç, Mart ayı ile birlikte pazardaki daralmanın azaldığını ve baz etkisiyle Nisan ayında büyüme trendine girdiğini belirtti. EBS Danışmanlık verilerine göre Nisan 977’de 2020 bin 231 adet olan pazarın 351’in aynı ayında yüzde 405 artışla 2021 bin 74,74 adede ulaştığını belirten Erkoç, taleplerini ertelemek zorunda kaldıklarını söyledi. . Artık kısıtlamaların kalkması ve yaz sezonunun gelmesi ile birlikte piyasanın hareketleneceğini düşünüyoruz” dedi.

Dünya genelinde araç üretiminde yaşanan çip krizinin kısa ve orta vadede yeni araç üretimini ve arzını aksatacağının altını çizen Erkoç, “Bu durumda ikinci el otomobil talebinin artacağını öngörüyoruz. Bu veriler ışığında Haziran ayı itibariyle piyasanın hareketleneceğini ve bu hareketliliğin yıl boyunca devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kullanılan her 100 araçtan 57’si 10 yaşın üzerinde
Türkiye’de yeni otomobil satışlarının 2021 yılının ilk 4 ayında rekor kırdığını ancak vatandaşların alım gücünü görmek için ikinci el otomobil satışlarına bakmak gerektiğini hatırlatan Erkoç, Türkiye’de ilk çeyrekte satılan ikinci el arabalar 2 yaş ve üzeri. Bunların %84’ünün 5 yaş ve üstü araçlardan yani eski araçlardan oluştuğunu belirtti. Döviz kurunun dalgalı seyrinin ve yüksek faiz oranlarının da piyasayı olumsuz etkilediğine işaret eden Erkoç, faizlerin düşmesi gerektiğini ve bu şekilde ticaretin ivme kazanacağını ifade etti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İkinci El Araba Pazarında Canlanma Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor:Tesla’nın son büyük Tam Kendi Kendine Sürüş beta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör