SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

blank
SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

İçerik: SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak: Şirket şefi Elon Musk Twitter’da, SpaceX’in Starship fırlatma aracı için ilk okyanus uzay limanının gelecek yıl en kısa sürede hazır olabileceğini açıkladı. Uzay limanı olarak adlandırılan Deimos’un şu anda yapım aşamasında olduğunu ve şirketin, bir hayran tarafından sosyal ağda yayınlanan yapının bir sunumuna yanıt olarak, 2022’de roket fırlatmalarına ev sahipliği yapmak için kullanabileceğini söyledi.

Özel uzay şirketi, Ay ve Mars gezileri için tasarlanan yeni nesil aracı için fırlatma rampalarına ve iniş alanlarına dönüştürmek amacıyla geçen yıl iki petrol kulesi satın aldı. Kızıl gezegenin iki uydusundan sonra uygun şekilde adlandırılmışlar: Phobos ve Deimos. NASA Spaceflight’a göre SpaceX, Phobos’u bu yılın başlarında Galveston Limanı’ndan Pascagoula, Mississippi’ye taşıdı, böylece Starship operasyonları için yeniden donatılabilir. Bu arada Deimos, Teksas’taki Brownsville Limanı’nda yapım aşamasındadır.

TechCrunch’ın da belirttiği gibi, Musk daha önce ikisinden birinin 2021’in sonunda faaliyete geçebileceğini söylemişti. Yönetici, zaman çizelgeleri konusunda biraz iyimser olma eğiliminde ve bu da o zamanlardan biri gibi görünüyor. SpaceX, Deimos’u gelecek yıl fırlatmaya hazırlamayı başarırsa, Starship’in fırlatılabileceği dünya çapında birden fazla yüzen uzay limanı olabilecek ilk şey olacak.

Şirket, yeniden kullanılabilir süper ağır yük fırlatma aracını geliştirmenin ortasında ve teknolojiyi göstermek için yüksek irtifa uçuş testleri yürütüyor. SpaceX önceki testler sırasında birden fazla prototipi kaybetti, ancak Mayıs ayı başlarında bir uçuş testi sırasında SN15 Starship prototipini başarıyla indirdi. Şimdi bir Starship prototipini yörüngeye uçurmayı ve Teksas’tan Kauai’ye 90 dakikalık bir uçuşu tamamlamasını planlıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, Seneye Okyanus Uzay Limanından Roket Fırlatacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör