USAF, Roketle Uzay Roketiyle Kargo Teslimatına Başlıyor

blank
USAF, Roketle Uzay Roketiyle Kargo Teslimatına Başlıyor

İçerik: USAF, Roketle Uzay Roketiyle Kargo Teslimatına Başlıyor

USAF, Roketle Uzay Roketiyle Kargo Teslimatına Başlıyor:

ABD ordusu, bir gün Uzay Kuvvetlerinin malzeme ve ekipmanı gezegen boyunca taşımak için yeniden kullanılabilir roketler kullandığını görebilecek deneysel bir programı genişletiyor. CNBC’ye göre, Pentagon, atmosfere yeniden girdikten sonra çeşitli yüzeylere inebilen ve havadan düşen malzemeleri inceleyebileceği Roket Kargo adlı bir projede ilerliyor. Hava Kuvvetleri, 2022 mali yılında Roket Kargo üzerinde çalışmaya devam etmek için 47.9 milyon dolar talep etti. Bu fonların çoğu, departmanın sahada test etmek istediği prototipler ve simülasyonlar için ödeme yapmaya gidecekti.

Hava Kuvvetleri bütçe teklifinde, proje “büyük roketleri uçurmanın yeni yörüngelerini ve yollarını, roketleri zorlu yerlere indirme ve havadan düşme için fırlatılabilir bir kapsül tasarlama ve test etme yeteneğini gösterecek” dedi. “Hava Kuvvetleri Departmanı, şimdiye kadarki en büyük roketleri geliştirmek için mevcut milyarlarca dolarlık ticari yatırımdan yararlanmayı ve dünyanın herhangi bir yerine AF kargosunu daha kısa sürede ulaştırmak için ticari bir roketten yararlanma kabiliyetini geliştirmek ve test etmek için tam yeniden kullanılabilirlik ile yararlanmaya çalışıyor. 100 ton kapasiteli bir saatten fazla.”

Belge, SpaceX’ten özel olarak bahsetmiyor, ancak CNBC’nin işaret ettiği gibi, şirketin geliştirilmekte olan Starship ağır roketi, ordunun istediği şeyin faturasına en iyi şekilde uyuyor. Ayrıca, geçen yıl proje üzerinde çalışmaya başladığında, SpaceX ve Exploration Architecture Corporation ile çalıştı. Mesele şu ki, Starship henüz yörüngeye ulaşmadı ve son zamanlarda bir test uçuşu sırasında tek parça olarak başarılı bir şekilde indi.

Her iki durumda da, ordu seçeneklerini açık tutuyor. Project Cargo’nun araştırma lideri Dr. Greg Spanjers Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu sözleşmeler için rekabet etmek üzere potansiyel olarak masaya geleceklerini gördüğümüz bir dizi sağlayıcıyla görüştük” dedi. “SpaceX kesinlikle en görünür olanı, buna hiç şüphe yok… [ama] yapmaya çalıştığınız şey bir yörüngeye veya yörünge altı yörüngesine girmek, yükü geri getirmek ve Dünya gezegenine indirmek. Bugün sadece SpaceX değil, bu teknolojik yeteneğe sahip birden fazla şirket var.” Ordu, kısmen uzayda daha fazla faaliyeti teşvik etmek için daha az belirgin adayları da dikkate almaya istekli olduğunu söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: USAF, Roketle Uzay Roketiyle Kargo Teslimatına Başlıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör