AB ve İngiltere, Facebook Marketplace’e Soruşturma Başlattı

blank
AB ve İngiltere, Facebook Marketplace'e Soruşturma Başlattı

İçerik: AB ve İngiltere, Facebook Marketplace’e Soruşturma Başlattı

AB ve İngiltere, Facebook Marketplace’e Soruşturma Başlattı:

Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık düzenleyicileri, Marketplace hizmetinin sınıflandırılmış reklamlar için rekabeti haksız bir şekilde bozduğu endişeleri üzerine Facebook’a antitröst soruşturmaları başlattı. Her ikisi de Facebook’un sınıflandırılmış reklam pazarında rekabet etmek için reklam verilerini haksız bir şekilde kullanıp kullanmadığıyla ilgileniyor ve soruşturmanın bir parçası olarak işbirliği yapıyor.

Avrupa Komisyonu’nun rekabet başkanı Margrethe Vestager yaptığı açıklamada, “Facebook, sosyal ağ kullanıcılarının ve ötesindeki kullanıcılarının faaliyetleri hakkında çok sayıda veri toplayarak belirli müşteri gruplarını hedeflemesini sağlıyor” dedi. “Bu verilerin Facebook’a özellikle insanların her gün mal alıp sattığı ve Facebook’un veri topladığı şirketlerle rekabet ettiği çevrimiçi seri ilanlar sektöründe aşırı bir rekabet avantajı sağlayıp sağlamadığını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.”

Komisyon, özellikle, bir ön soruşturmanın, Facebook’un kendi platformunda reklam veren rakip sınıflandırılmış reklam hizmetlerinden gelen verileri kendileriyle rekabet etmek için kullanabileceği endişelerini artırdığını söyledi. Komisyon ve Birleşik Krallık’ın Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) şimdi bu endişeleri değerlendirmek için derinlemesine resmi soruşturmalar yürütecek.

Facebook Marketplace ve sınıflandırılmış reklamlarla ilgili endişelere ek olarak, İngiltere’nin CMA’sı da benzer gerekçelerle Facebook’un flört servisini araştırıyor.

Facebook’tan bir sözcü yaptığı açıklamada, hem Facebook Marketplace hem de Facebook Dating’in “son derece rekabetçi” pazarların bir parçası olduğunu ekleyerek iddiaların “haksız” olduğuna inandığını söyledi.

“Facebook kullanan kişilerden gelen artan talebi karşılamak için her zaman yeni ve daha iyi hizmetler geliştiriyoruz. Pazar yeri ve Flört, insanlara daha fazla seçenek sunuyor ve her iki ürün de birçok büyük görevlinin bulunduğu oldukça rekabetçi bir ortamda çalışıyor” dedi. Haksız olduklarını göstermek için soruşturmalarla tam olarak işbirliği yapmaya devam edeceğiz” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AB ve İngiltere, Facebook Marketplace’e Soruşturma Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir

Uçan Taksiler Havacılık Sektörünü Domine Edebilir: Airbus ve Boeing dikkat – dünyanın en büyük uçak …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör