El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek

blank
El Salvador, Bitcoin'i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek

İçerik: El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek

El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek:

El Salvador, iyi bilinen bir kripto para birimini resmi olarak kabul eden ilk ülke olabilir. CNBC’ye göre, Başkan Nayib Bukele, Bitcoin’i ABD dolarının yanında yasal ihale haline getiren bir yasa tasarısı önereceğini söyledi. Hükümet, dijital para formatı etrafında bir finansal çerçeve oluşturmak için dijital cüzdan firması Strike ile birlikte çalışacak.

Strike’ın kurucusu Jack Mallers, Bitcoin’in El Salvador gibi ülkelerin kendilerini geleneksel para birimleri için enflasyonun “potansiyel şoklarına” karşı korumalarına yardımcı olacağını iddia etti.

Tasarı muhtemelen Bukele’nin partisi El Salvador Yasama Meclisini kontrol ettiğinde geçecek.

Bu hareket göründüğü kadar cüretkar olmayabilir. CNBC, göçmenlerden gelen para transferlerinin El Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının yaklaşık yüzde 20’sini temsil ettiğini ve genellikle yüksek işlem ücretlerinin yanı sıra uzun gecikmeler içerdiğini belirtiyor. Bitcoin ve diğer kripto para birimleri bu transferleri daha pratik ve hızlı hale getirebilir. Sakinler kesinlikle dijital ödemeleri seviyor – Strike’ın uygulaması Mart ayında piyasaya sürüldüğünde ülkedeki en popüler uygulamalardan biri oldu.

Ancak bu yine de önemli bir kumarı temsil ediyor. Bitcoin, altın gibi istikrarlı bir kaynak veya büyük bir ülkenin hükümeti tarafından desteklenmiyor. Diğer kripto para birimleri gibi, oldukça değişkendir – büyük artışlar ve düşüşler genellikle başka yerlerde küçük olarak kabul edilebilecek olaylara bağlıdır. Geçimini sağlamak için bir Bitcoin transferine güvenen bir sakin, değer küçük bir uyarıyla düşerse harap olabilir.

Yalnızca kripto ödemelerini başlatmak da bir başarı garantisi değildir. Venezuela, esas olarak uluslararası yaptırımların etrafından dolaşmak için tasarlanmış olmasına rağmen, Petro para birimi ile fazla ilerlemedi. Ayrıca, COVID-19 salgını sayesinde kendi oynaklığına sahip olan petrole de bağlı.

El Salvador’un hamlesi başarılı olursa, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine, tüm bir ülkeyle iş yapmayı kolaylaştırarak ana finans dünyasında başka bir dayanak noktası verebilir. Sadece diğer ülkelerin Bitcoin üzerinde uyum sağlamasını beklemeyin. Örneğin ABD Federal Rezervi kendi dijital para birimini araştırıyor. Salvadorlular, tamamen dijital bir para birimi diğer bazı zorluklarını ortadan kaldırsa bile, döviz kurları ve diğer zorluklarla uğraşmak zorunda kalabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: El Salvador, Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak Kabul Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör