G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak

blank
G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak

İçerik: G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak

G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak:

Teknoloji devlerinin yıllarca aradan sonra artık daha fazla vergi ödemesi muhtemel. BBC News, G7 ülkelerinin Apple, Amazon ve Google gibi çok uluslu şirketlerin daha fazla vergi ödemesini sağlayacak bir anlaşmaya vardığını bildirdi. Yeni anlaşma, şirketlerin faaliyet gösterdikleri yerlerde en az yüzde 10 kar marjı olduğu sürece daha fazla vergi ödemesini ve bu rakamın üzerindeki herhangi bir kârın yüzde 20’sini vergilendirmesini sağlayacak. Ülkelerin vergi cenneti olarak hizmet vermesini önlemek için “en az” yüzde 15’lik bir asgari kurumlar vergisi oranı da olacaktır.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’e göre, bunun İngiltere gibi ülkelerde dijital hizmet vergilerinin yerini alacağına dair bir anlayış var.

Amazon ve Google, düzenlemeyi modernizasyon olarak memnuniyetle karşıladıklarını iddia ederken, Amazon bunun uluslararası vergiye “istikrar” katacağını söyledi.

Hareket, harcamalarını en aza indirmek için İrlanda ve diğer ülkelerdeki limanlara güvenen teknoloji şirketleri için temel vergi oranını yükseltebilir. Bu, teknoloji endüstrisini, özellikle COVID-19 salgını sırasında çok ihtiyaç duyulan gelirden mahrum bırakmakla uzun süredir suçlayan ülkeleri memnun edecektir. Şirketler bir süredir bu tür artışlara hazırlanıyor, ancak G7 anlaşması bu artışları daha olası ve tutarlı hale getiriyor.

Bu değişikliklerin ne zaman ve nasıl olacağı başka bir konudur. Anlaşma, Temmuz ayında yapılacak bir G20 toplantısında daha geniş bir tartışmadan geçecek ve bu ekstra ülkelerin (Çin ve Rusya dahil) anlaşmayı kabul edeceğinin garantisi yok. Bir de zamanlama meselesi var – ülkelerin vergi kanunlarını yeniden şekillendirmesi yıllar alabilir. G7’nin duyurusu ne kadar etkili olursa olsun, bu sadece uzun bir yolculuğun başlangıcı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör