Hidrojen Yakıtlı Toyota Mirai, Dünya Menzil Rekoru Kırdı

blank
Hidrojen Yakıtlı Toyota Mirai, Dünya Menzil Rekoru Kırdı

İçerik: Hidrojen Yakıtlı Toyota Mirai, Dünya Menzil Rekoru Kırdı

Hidrojen Yakıtlı Toyota Mirai, Dünya Menzil Rekoru Kırdı:

Toyota’nın hidrojen yakıt hücreli aracı yeni Mirai, tek bir depo ile 1000 kilometreden fazla yol kat ederek bu alandaki dünya rekorunu daha da ileriye taşıdı. Orly’deki HYSETCO hidrojen istasyonundan başlayan sürüş, tek bir depo ile 1003 kilometre katedilerek tamamlandı.

Güney Paris, Loir-et-Cher ve Indre-et-Loire bölgeleri de dahil olmak üzere trafiğe açık yollarda 1003 kilometreyi sıfır emisyonla tamamlayan Mirai’nin tüketim ve menzil verileri de bağımsız otoriteler tarafından onaylandı. Böylece; Uzun mesafelerde sıfır emisyonlu sürüş için hidrojen yakıt hücresi teknolojisinin önde gelen çözüm olduğunun altını çizen Toyota, yeni nesil Mirai ile bu iddiasını bir kez daha kanıtlamış oldu.

blank

Rekor denemesinde yeşil hidrojen kullanırken, 5,6 kg hidrojen depolayabilen Mirai’nin ortalama yakıt tüketimi 0,55 kg/100 km idi. Mirai, 1003 kilometrelik yolculuğunu tamamladıktan sonra sadece 50 dakikada şarj oldu.

Toyota’nın ikinci nesil yakıt hücreli aracı Mirai, düşük tüketimin yanı sıra daha yüksek performans sunuyor. Akıcı ve daha dinamik bir tasarıma sahip olan aracın sürüş dinamikleri daha da öteye taşınmış. Ancak yakıt hücresinin artan verimliliği, normal sürüş koşullarında yaklaşık 650 kilometrelik bir menzil sunuyor. Sürücülerin “çevresel sürüş” tarzı ve hiçbir özel teknik kullanılmadan 1003 kilometrelik rekor menzile ulaşıldı. 1003 km gittikten sonra, Mirai’nin yol bilgisayarı hala 9 km’lik bir menzile sahipti.

Toyota, sıfır emisyona giden yolda hidrojene dayalı bir toplum yaratmak için hidrojenin kullanımlarını ve avantajlarını sergilemeye devam ediyor. Mirai ise artan menzili ve kolay dolumunun yanı sıra sıfır emisyonlu elektrikli mobilite alanında güvenli ve konforlu sürüşü ile öne çıkıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hidrojen Yakıtlı Toyota Mirai, Dünya Menzil Rekoru Kırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor

Tesla, Full Self Driving 10 Beta’yı Kullanıma Sunuyor:Tesla’nın son büyük Tam Kendi Kendine Sürüş beta …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör