Facebook, 2023’e Kadar İçerik Kazançlarından Pay Almayacak

blank
Facebook, 2023'e Kadar İçerik Kazançlarından Pay Almayacak

İçerik: Facebook, 2023’e Kadar İçerik Kazançlarından Pay Almayacak

Facebook, 2023’e Kadar İçerik Kazançlarından Pay Almayacak:Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin 2023’e kadar içerik oluşturucuların gelirinden pay almayacağını söyledi. Politika, ücretli çevrimiçi etkinlikleri, hayran aboneliklerini, rozetleri ve “yaklaşan bağımsız haber ürünlerini” (başka bir deyişle haber bültenlerini) kapsıyor. Zuckerberg bir Facebook gönderisinde, Facebook kesinti yapmaya başladığında, “Apple ve diğerlerinin aldığı yüzde 30’dan daha az olacak” diye yazdı.

Facebook’un “yaratıcıların farklı şirketlerin ücretlerinin ve vergilerinin kazançlarını nasıl etkilediğini görebilmeleri için yeni bir ödeme arayüzü” oluşturduğunu belirtti. Bir Facebook sözcüsü, Variety içerik oluşturucularının, iOS ve Android uygulamaları aracılığıyla yapılan satın alma işlemleri sırasında Apple ve Google’ın aldığı vergiler, geri ödemeler ve uygulama içi satın alma ücretlerinden sonra ne kadar kazanacaklarını göreceklerini söyledi. Arayüz, başlangıçta yalnızca web’de ve başlangıçta yalnızca ücretli çevrimiçi etkinlikler için olacaktır. Bu, Facebook’u Twitch, Twitter ve Substack gibi rakiplerden daha çekici bir seçenek gibi göstermek için açık bir hareket.

Facebook, duyuruyu Apple’ın Pazartesi günü başlayacak olan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’ndan önce yaptı. Hafta sonu yayınlanan bir Bloomberg raporu, Apple’ın “bir kullanıcının cihazına yüklenen her bir üçüncü taraf uygulaması tarafından hangi verilerin toplandığına dair derinlemesine ayrıntı sağlayan bir kontrol paneli” ortaya çıkaracağını öne sürdü. Zuckerberg, gönderisinde açıkça Apple’a ateş ettiğinden, ödeme arayüzü bu harekete bir yanıt olabilir.

Apple ve Facebook bir süredir karşı karşıya. Son zamanlardaki en büyük çekişme kemiklerinden biri, Facebook’un reklam gelirini etkileyeceğini iddia ettiği iOS 14.5’te uygulamalar arası izlemeyi sınırlama seçeneğidir.

Tabii ki Facebook, Apple’ı yüzde 30’luk gelir kesintisini hedefleyen tek büyük şirket değil. Apple ve Epic Games, Fortnite yayıncısının App Store’da gelir paylaşımı da dahil olmak üzere tekelci uygulamalar olduğunu iddia ettiği şeylerle ilgili bir dava hakkında karar bekliyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook, 2023’e Kadar İçerik Kazançlarından Pay Almayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Apple Mesajlar Bir Dizi Yeni Paylaşım Özelliği Alıyor

Apple Mesajlar Bir Dizi Yeni Paylaşım Özelliği Alıyor: Yenilenmiş bir Mesajlar uygulaması, bu yıl iOS …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör