Google, Android’de Arama Motoru Seçeneklerini Değişitirecek

blank
Google, Android'de Arama Motoru Seçeneklerini Değişitirecek

İçerik: Google, Android’de Arama Motoru Seçeneklerini Değişitirecek

Google, Android’de Arama Motoru Seçeneklerini Değişitirecek:

Google, diğer sağlayıcıları Android’de varsayılan bir arama motoru seçeneği olarak gösterilme hakkı için teklif vermeye zorlayan bir açık artırma sistemini kaldıracak. 2018’deki 5 milyar dolarlık para cezası ve antitröst yaptırım eyleminin ardından, Avrupa’daki insanlar ilk başta Google ürünlerini kullanmak yerine varsayılan olarak Android’de hangi temel uygulamaları ve hizmetleri kullanacaklarını seçebildiler.

Bölgedeki kullanıcılar, bir cihaz kurarken veya fabrika ayarlarına sıfırlama yaptıktan sonra bir Android seçim ekranı görür. Bir dizi seçenek arasından varsayılan arama motorlarını seçebilirler. Ancak, Google Arama’nın yanında sunulan üç sağlayıcı, kapalı bir ihale süreciyle belirlendi.

Bazı rakip arama motorları, oyna-öde yöntemini adaletsiz olarak nitelendirdi. Avrupa Komisyonu TechCrunch’a, rakiplerin yaklaşımla ilgili şüphelerini belirtmelerinin ardından devreye girdiğini söyledi. EC, “Google ile görüştü, bu endişeleri gidermek için bu seçim ekranını iyileştirmek anlamına geliyor.”

Google’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika rekabet başkanı Oliver Bethell bir blog yazısında, “Komisyondan gelen geri bildirimlerin ardından, şimdi, uygun arama sağlayıcıları için katılımı ücretsiz hale getirmek de dahil olmak üzere Seçim Ekranında bazı son değişiklikler yapıyoruz.” . “Ekranda gösterilen arama sağlayıcılarının sayısını da artıracağız. Bu değişiklikler bu yıl Eylül ayından itibaren Android cihazlarda yürürlüğe girecek.”

Yenilenen seçim ekranında 12 adede kadar arama motoru seçeneği yer alacak. Seçtiğiniz, tarayıcınız olarak kullanıyorsanız, ana ekrandaki ve Chrome’daki aramalar için varsayılandır. Cihazınız aynı zamanda o sağlayıcının arama uygulamasını da yükleyecektir.

Yalnızca genel arama motorları uygundur ve Play Store’da ücretsiz bir arama uygulamasına sahip olmaları gerekir. Dikey arama motorları (yani uzman veya konuya özel olanlar) kilitlenecektir. Google’ın arama sonuçlarını ve reklamlarını bir araya getiren sağlayıcılar da listede yer almayacak. Değişiklikler, Birleşik Krallık’ta ve Avrupa Ekonomik Alanı’nda satılan yeni Android cihazlar için 1 Eylül’e kadar yürürlüğe girecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Android’de Arama Motoru Seçeneklerini Değişitirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak

G7 Anlaşması Apple ve Google Gibi Devler İçin Vergileri Artıracak: Teknoloji devlerinin yıllarca aradan sonra …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör