Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

blank
Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

İçerik: Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi:

Instagram’ın kesinlikle kronolojik bir beslemeden algoritmik bir beslemeye geçmesinden beş yıldan fazla bir süre sonra, hala insanların “eski güzel günler” için özlem duyduğunu duyuyorsunuz. Şirket geçmişte işleri nasıl yaptığına geri dönmekle ilgilenmiyor gibi görünse de Instagram, içeriğin nasıl ortaya çıktığıyla ilgili bazı “yanlış anlamaları” ele almaya çalışan yeni bir blog yazısı paylaştı. Instagram’ın başkanı Adam Mosseri tarafından kaleme alınan blog, uygulamanın her alanında gördüklerinize hiçbir algoritmanın karar vermediğini söyleyerek başlıyor. Bunun yerine, yazılımın her bir parçası, içeriği nasıl sıraladığını yöneten kendi kod setine sahiptir.

Tüm algoritmalar, “insanların onu kullanma şekline göre uyarlanmış” olmalarına rağmen, genel olarak aynı şekilde çalışır. Örneğin, Akış ve Hikayeler sıranız söz konusu olduğunda Instagram, amacın arkadaşlarınızdan, ailenizden ve en yakınlarınızdan gelen fotoğrafları ve videoları önünüze koymak olduğunu söylüyor.

Her gönderi, uygulamanın onlardan çıkardığı bilgilere göre sıralanır. Instagram’a göre, bu “sinyallerden” “binlerce” var, ancak çoğu durumda, daha önemli olanlardan biri bir gönderinin popülerliğidir. Bununla birlikte, son aktivitenizi ve birisiyle etkileşim geçmişinizi de harekete geçirecektir. Instagram daha sonra bu bilgiyi, bir gönderiye yorum yapmak, beğenmek ve kaydetmek için “birkaç saniye” harcayacağınızı tahmin etmek için kullanır. Mosseri, “Bir eylemde bulunma olasılığınız ne kadar yüksekse ve o eylemi ne kadar ağır bir şekilde tartarsak, gönderiyi o kadar yüksekte görürsünüz” diyor. Kısacası şirket, bir gönderiyle etkileşiminizi en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

Keşfet sekmesiyle odak noktası keşfedilebilirliğe kayarken, burada da Instagram bir fotoğraf veya videoyla etkileşim kurma olasılığınızı ölçmeye çalışır. İşlerin biraz farklı olduğu yer, Makaralar söz konusu olduğunda. Burada Instagram, amacın komik veya eğlenceli bulacağınızı düşündüğü klipleri ortaya çıkarmak olduğunu söylüyor. Bu amaçla Instagram, Reels söz konusu olduğunda yapmaya çalıştığı en önemli tahminin, bir tanesini baştan sona izleyip izlemeyeceğiniz olduğunu söylüyor.

Blog yazısı ayrıca shadowbanning’e de değiniyor. Ne yazık ki, Instagram’ın bazı şeyler hakkında daha şeffaf olmayı planladığı gerçeği dışında burada söyleyecek çok şeyi yok. İnsanlara şirketin gönderilerinden birini neden kaldırdığını bildirecek “daha iyi” bir uygulama içi bildirim geliştirdiğini söylüyor.

Instagram deneyiminiz üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, şirket birkaç şey öneriyor. İlk olarak, Hikayeler için yakın arkadaşlarınızı seçmeniz gerektiğini söylüyor. Bu, yalnızca Hikayelerinizi kimlerin görebileceğini sınırlamanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda fotoğraf ve videolarına da öncelik verir. Ayrıca, gönderilerini görmek istemiyorsanız bir hesabı sessize almalısınız (veya takibi bırakmalısınız). Ve başka bir yerde gördüklerinizi şekillendirmek için “İlgilenmiyorum” seçeneğine dokunduğunuzdan emin olun.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Instagram, Algoritmaların Nasıl Çalıştığına Dair Bilgiler Verdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Amazon, Reddit, Twitter ve Twitch Ağ Kesintisinden Etkilendi

Amazon, Reddit, Twitter ve Twitch Ağ Kesintisinden Etkilendi: Büyük bir internet kesintisi, Amazon, Reddit, Twitter …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör