El Salvador, Bitcoin’i Para Birimi Olarak Onaylayan İlk Ülke Oldu

blank
El Salvador, Bitcoin'i Para Birimi Olarak Onaylayan İlk Ülke Oldu

İçerik: El Salvador, Bitcoin’i Para Birimi Olarak Onaylayan İlk Ülke Oldu

El Salvador, Bitcoin’i Para Birimi Olarak Onaylayan İlk Ülke Oldu:El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etme sözünü yerine getirdi. CNBC’ye göre, Orta Amerika ülkesinin kongresindeki yetkililer 84 oydan 62’sinin çoğunluğuyla kripto para birimini kabul etmek için oy kullandı. BBC’ye göre El Salvador, dünya çapında bir ilk olarak 90 gün içinde Bitcoin’i ABD doları ile birlikte yasal ödeme aracı olarak kabul edecek. Yasa, bir işletme işlemi kolaylaştırmak için gereken teknolojiyi sağlayamadığı sürece, kripto para biriminin mal veya hizmetler için ödeme olarak kullanılabileceği anlamına gelir.

Ülkenin devlet başkanı Nayib Bukele kendi Twitter hesabından yaptığı açıklamada “BitcoinLaw, Salvador Kongresi’nde bir çoğunluk tarafından onaylandı ve 84 oyun 62’sini aldı. Tarih yazıyoruz” dedi.

Oylamadan önce Bukele, kabulün “ülkemiz için finansal katılım, yatırım, turizm, yenilik ve ekonomik kalkınma” getireceğini tweetledi. Daha önce, yasanın banka hesabı olmayan Salvadorluların kabaca yüzde 70’inin finansal katılımını artıracağını söyledi. Ayrıca, göçmenlerden gelen havalelere büyük ölçüde dayanan ülke için para transferlerini hızlandırmaya da yardımcı olabilir.

El Salvador kripto para birimine yabancı değil. Kıyısında, El Zonte ve Punta Mango olarak bilinen iki küçük sahil kasabası, geçen yıl anonim bir bağışçının yardımıyla dijital paranın bakkaliye ve kamu hizmetleri ödemeleri için kabul edildiğini gören Bitcoin ekonomileri kurdu. Kripto para birimini benimseme kararı, ülkenin Bitcoin teknolojisini kullanarak bir finansal altyapı oluşturmak için dijital cüzdan firması Strike ile ortaklık kurmasından birkaç gün sonra geldi.

Hareket, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler tarafından alınan daha savunmacı duruşu destekliyor. Hem Çin hem de Hindistan kripto ticaretine kısıtlamalar getirdi. Bu arada, İngiltere, ABD ve AB, merkez bankası dijital para birimlerini araştırıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: El Salvador, Bitcoin’i Para Birimi Olarak Onaylayan İlk Ülke Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör