3D Yapay İnsan Karaciğeri Dokusu, NASA Ödülünü Kazandı

blank
3D Yapay İnsan Karaciğeri Dokusu, NASA Ödülünü Kazandı

İçerik: 3D Yapay İnsan Karaciğeri Dokusu, NASA Ödülünü Kazandı

3D Yapay İnsan Karaciğeri Dokusu, NASA Ödülünü Kazandı:

Bazı böcekler ve kertenkeleler, kaybedilen organlarını yeniden toplayabilir. Bizim tarafımızdan hiçbir çaba sarf edilmeden, insanlar hala kayıp uzuvları ve hasarlı organları yeniden büyütmek için fizyolojik kapasiteden yoksundur. En azından bu haftaya kadar yapmadık. Wake Forest Üniversitesi’nin Rejeneratif Tıp Enstitüsü’nden bir çift araştırma ekibi, biyolojik olarak uygun bir insan karaciğeri yığınını 3D yazdırarak NASA’nın uzun süredir devam eden Vasküler Doku Mücadelesini aştı.

Sırasıyla Winston ve WFIRM olarak adlandırılan ekiplerin her biri, farklı metodolojiler kullanarak da olsa, 30 günlük bir süre boyunca ayakta kalabilen ve nominal olarak çalışabilen bir santimetre karelik iri et üretmeyi başardı. Evet, kabul edildi, NASA bile her iki ekibin de benzer “jel benzeri kalıplar veya yapı iskeleleri oluşturmak için benzer 3D baskı teknolojilerine, yapılandırılmış dokuları canlı tutmak için yeterli oksijen ve besin seviyelerini korumak için tasarlanmış bir kanal ağı”na güvendiğini kabul ediyor, farklıydılar. baskı tasarımları ve malzemeleri üzerinde.

blank

“Bunun ne kadar etkileyici bir başarı olduğunu abartamam. NASA’nın uzay teknolojisinden sorumlu yönetici yardımcısı Jim Reuter, yakın tarihli bir basın açıklamasında, NASA bu mücadeleyi 2016’da başlattığında, bir kazanan olacağından emin değildik” dedi. “Bir gün ilk yapay organ naklini duymak ve bu yeni NASA mücadelesinin gerçekleşmesinde küçük bir rol oynamış olabileceğini düşünmek olağanüstü olacak.”

Winston kazanan ilan edildi, böylece ekip sadece teknolojinin gelişimini ilerletmek için 300.000 dolar almakla kalmayacak, ekip daha fazla test için deneyini ISS’ye gönderecek – yani, bir sonraki laboratuvarda basılmış karaciğerin yeterince RAD olduğundan emin olmalısınız. dayanıklı. WFIRM ekibi, araştırmalarına devam etmek için 100.000 $ alacak, ancak yörünge seferi almayacak.

Bu araştırmanın potansiyel olarak vaat ettiği tıbbi prosedürler ve ürünler devrim niteliğinde olabilir. Bir gönüllüler ağına güvenmek yerine, yarının organ nakli adayları, nakil ameliyatlarından önce yedek organlarını yazdırabilir, böylece reddedilme şanslarını neredeyse ortadan kaldırabilir ve esasen her seferinde tam bir genetik organ eşleşmesini garanti edebilir.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi yöneticilerinden Lynn Harper, “Yapay bir dokunun değeri, tamamen vücutta olanları ne kadar iyi taklit ettiğine bağlıdır. Gereksinimler kesindir ve organdan organa değişir, bu da görevi son derece zorlaştırır” dedi. zorlu ve karmaşık. Bu NASA mücadelesinden kaynaklanan araştırma, bir sonraki ilerlemeyi inşa etmek için iyi belgelenmiş bir temeli, bir kıyaslamayı temsil ediyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: 3D Yapay İnsan Karaciğeri Dokusu, NASA Ödülünü Kazandı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu

Facebook Aşı Karşıtlarına Karşı Neden Başarısız Oldu: Facebook’un aşıyla ilgili yanlış bilgilendirme politikalarını büyük ölçüde …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör