ASELSAN, Ukrayna’nın Hava Savunması İçin KORKUT’u Önerdi

blank
ASELSAN, Ukrayna'nın Hava Savunması İçin KORKUT'u Önerdi

İçerik: ASELSAN, Ukrayna’nın Hava Savunması İçin KORKUT’u Önerdi

ASELSAN, Ukrayna’nın Hava Savunması İçin KORKUT’u Önerdi:

Aselsan, Ukrayna’ya kendi hava savunma sistemlerini sunmak istiyor. Ukrayna merkezli Defence Express’in haberine göre, önümüzdeki hafta Kiev’de düzenlenecek Arms & Security silah fuarında Türk firması Aselsan, kendinden tahrikli hava savunma sistemi Korkut’un Ukrayna ordusuna olası satışını görüşmek istediğini açıkladı. .

Aselsan yaptığı açıklamada, “Aselsan, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine, tüm operasyonel ve taktik gereksinimleri karşılayan, hava savunması için savaşta kanıtlanmış bir çözüm sunuyor” dedi.

Bir batarya, üç Korkut kundağı motorlu alçak irtifa hava savunma sistemi ve arama radarlı bir Korkut komuta kontrol aracından oluşuyor. Arama radarı MAR, maksimum 70 km menzildeki hava hedeflerini tespit edebilir. Korkut, katmanlı hava savunma ağında diğer hava savunma sistemleri ile entegre çalışabilmektedir.

Bu projede TSK’nın hava savunma kabiliyetleri, tehditlerdeki gelişmelere karşı etkin bir şekilde müdafaa için partikül mühimmat da kullanabilen yeni namlulu hava savunma sistemleri ile güçlendirilecektir. SSA’da hedefin hassasiyetle ateş altında kalmasını sağlayacak Atış Kontrol Radarı ve KKA’daki hedefleri tespit edecek üç boyutlu mobil arama radarı, taktik ihtiyaçlara uygun olarak geliştiriliyor. Bu amfibi sistem, TSK’nın hava savunma alanındaki gücünü büyük ölçüde artıracaktır.

KORKUT Sistemi, hareketli unsurların ve mekanize birimlerin hava savunmasını etkin bir şekilde gerçekleştirmesi için geliştirilmiş bir hava savunma sistemidir. KORKUT Sistemi, 3 Silah Sistem Aracı (SSA) ve 1 Komuta Kontrol Aracından (KKA) oluşan ekipler halinde görev yapacak. KORKUT-SSA, yine ASELSAN tarafından geliştirilen 35 mm Partiküllü Mühimmat ateşleme kabiliyetine sahiptir. Partikül Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi mevcut hava hedeflerine karşı görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Korkut, FNSS üretimi ZPTP platformu üzerine kurulmuştur. Silah MKE üretimidir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: ASELSAN, Ukrayna’nın Hava Savunması İçin KORKUT’u Önerdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

BASDEC Üyelerinden Dünyanın En Hafif Mayın Dedektörü

BASDEC Üyelerinden Dünyanın En Hafif Mayın Dedektörü: Bursa’da savunma sanayi ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulan Bursa …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör