NASA İlk Kez Ay’ın Uzak Tarafına Yük İndirecek

blank
NASA İlk Kez Ay'ın Uzak Tarafına Yük İndirecek

İçerik: NASA İlk Kez Ay’ın Uzak Tarafına Yük İndirecek

NASA İlk Kez Ay’ın Uzak Tarafına Yük İndirecek. NASA, Artemis programının bir parçası olan Ticari Ay Yükü Hizmetleri girişimi kapsamında üç yeni bilimsel yük seçti. Üçünden ikisi, her zaman gezegenimizden uzağa bakan ay yarımküresine inecek. NASA’nın Ay’ın uzak tarafına ilk kez yük indirdiğini işaretleyecek ve amaç, Artemis astronotları için gelecekteki potansiyel bir varış noktası olarak bölge hakkında veri toplamak.

2019’da Çin’in Chang’e-4 misyonu üzerine inene kadar Ay’ın uzak tarafı makineler ve uzay araçları tarafından dokunulmadan kaldı. İnsanları ziyarete göndermeye başlamadan önce yarımküre hakkında hala öğrenmemiz gereken çok şey var. Örneğin, NASA’nın seçtiği önerilerden biri, uzak taraftaki tektonik aktiviteyi daha iyi anlamak için Schrödinger havzası adı verilen bir çarpma kraterine inecek.

Bir Jet Propulsion Laboratuvarı projesi olan Farside Sismic Suite, iki sismometre kullanarak veri toplamak için aylar harcayacak. Bize Ay’ın tektonik aktivitesi hakkında daha fazla bilgi vermenin yanı sıra, uzak tarafın küçük göktaşlarından nasıl etkilendiğine ışık tutması ve Ay’ın iç yapısı hakkında daha fazla veri sağlaması bekleniyor. Bu projeden elde edilen bulgular, Schrödinger havzasına giden diğer faydalı yük tarafından toplanan sismik verileri tamamlayacak: Ay İçi Sıcaklığı ve Malzeme Takımı. İki aletle donatılmış, iç aydaki ısı akışını ve elektrik iletkenliğini araştıracak.

Bununla birlikte, Ay Tepesi olarak adlandırılan seçilen üç öneriden biri, Dünya’dan en görünür ay girdaplarından biri olan Reiner Gamma’ya gidecek. Ay girdaplarının ne olduğunu veya nasıl oluştuklarını hâlâ anlamıyoruz, ancak bunların Ay’ın manyetik alanıyla ilgili anormalliklerle ilgili olduğuna inanılıyor. Bir arazi aracı ve bir geziciden oluşan Lunar Vertex, bilim adamlarının çalışması için manyetik alanın ölçümlerini yapacak.

Her üç proje de geçen yıl Ay Yüzeyindeki Yükler ve Araştırma Araştırmaları (PRISM) teklif çağrısı kapsamında NASA’ya sunuldu. Ekipler, tekliflerini gerçeğe dönüştürmek için ne kadar alacakları konusunda hala NASA ile görüşüyor, ancak ajansın hedefi, 2024’te yükleri hedeflerine ulaştırmak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA İlk Kez Ay’ın Uzak Tarafına Yük İndirecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör