Oyun Devi EA Hacklendi ve Kaynak Kodu Çalındı

blank
Oyun Devi EA Hacklendi ve Kaynak Kodu Çalındı

İçerik: Oyun Devi EA Hacklendi ve Kaynak Kodu Çalındı

Oyun Devi EA Hacklendi ve Kaynak Kodu Çalındı:

Şirket, bilgisayar korsanlarının büyük oyun yayıncısı Electronic Arts’tan (EA) değerli bilgileri çaldığını söyledi.

Saldırganlar, FIFA 21 gibi oyunlar ve diğer birçok yüksek profilli oyun için temel olarak kullanılan tescilli Frostbite oyun motoru için kaynak kodu indirdiklerini iddia etti.

Saldırı haberi ilk olarak Vice haber sitesi tarafından bildirildi ve 780 GB’lık verinin çalındığını söyledi.

EA, ihlalde hiçbir oyuncu verisinin çalınmadığını söyledi.

Firma, dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biridir. Geliştirdiği veya yayınladığı oyunlar arasında Battlefield, Star Wars: Jedi Fallen Order, The Sims ve Titanfall gibi büyük serileri ve ayrıca çok çeşitli yıllık spor oyunlarını sayar.

‘Oyuncular için risk yok’
Bir EA sözcüsü yaptığı açıklamada, “Sınırlı miktarda oyun kaynak kodunun ve ilgili araçların çalındığı ağımıza yeni bir izinsiz giriş olayını araştırıyoruz.” Dedi.

“Hiçbir oyuncu verisine erişilmedi ve oyuncu gizliliği için herhangi bir risk olduğuna inanmak için hiçbir nedenimiz yok” diye ekledi.

Şirket, güvenliği zaten iyileştirdiğini ve “oyunlarımız veya işimiz üzerinde bir etki” beklemediğini söyledi. Ayrıca kolluk kuvvetleriyle de temasa geçildi. EA, “ağ saldırısının” bir fidye yazılımı saldırısı olmadığını ve yakın zamanda gerçekleştiğini ekledi. Vice, raporunda, çalınan verilerin satış için reklamını yapan saldırganlar tarafından kullanılan bilgisayar korsanlığı forumlarının ekran görüntülerini gördüğünü söyledi.


Kaynak kodu, genellikle okunması ve anlaşılması, bitmiş bir üründeki son sürümden çok daha kolay olan ve ürünün parçalarına ters mühendislik uygulamak için kullanılabilen bir bilgisayar yazılımı sürümüdür. Örneğin, bilgisayar korsanlarının kaynak koduna sahip olduğunu iddia ettiği Frostbite motoru, FIFA’dan Battlefield serisine ve EA’nın yakın tarihli birkaç Star Wars oyununa kadar düzinelerce oyunda kullanılan güçlü bir oyun oluşturma aracıdır.

Motorun kaynak kodu, onu kopyalamak isteyen vicdansız bir geliştirici veya oyunlar için hile kodları ve hack’ler yapanlar için önemli bir değere sahip olabilir.

Ancak EA’nın herhangi bir ana akım rakibinin bu tür çalıntı verileri kullanması pek olası değildir. Bir dizi yüksek profilli oyun şirketi hack’inin en sonuncusu. Geçen yıl Kasım ayında, Street Fighter ve Resident Evil’in yapımcısı Capcom, 350.000’e kadar kişinin kişisel bilgilerini açığa çıkarmış olabilecek bir fidye yazılımı saldırısına uğradı.

Ve Şubat ayında, Cyberpunk geliştiricisi CD Projekt Red, birkaç oyunun kaynak kodunun çalınması ve çevrimiçi açık artırmaya çıkarılmasıyla sonuçlanan başka bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı. Bu durumda, bilgisayar korsanları verileri 7 milyon dolardan (4,9 milyon sterlin) fazla sattığını iddia etti, ancak satışın gerçekten gerçekleşip gerçekleşmediği belli değil.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Oyun Devi EA Hacklendi ve Kaynak Kodu Çalındı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Epic, Güney Kore’de Fortnite’ı Yeniden Yayınlamak İstiyor

Epic, Güney Kore’de Fortnite’ı Yeniden Yayınlamak İstiyor:Epic, Apple’dan geliştirici araçlarına erişimini geri yüklemesini istedi, böylece …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör