Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

blank
Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

İçerik: Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı:

Santa Clara merkezli bir havacılık girişimi olan Archer Aviation, Perşembe günü yeni bir elektrikli uçağı tanıttı ve şehirleri çaprazlayacak ve trafiği hafifletmeye yardımcı olacak gelecekteki bir hava taksi filosunun temeli olarak hizmet edeceğini söyledi. Ancak bu girişimlerin çoğu gibi, şirket de uçan taksilerinin yapmaları gereken şeyi yaptığını gösteremedi: uçmak.

Perşembe günü Los Angeles’ta dramatik aydınlatma, yükselen görseller ve hatta bir çift davulcu ile tamamlanan bir etkinlikte şirket, Maker adını verdiği 12 rotorlu uçağı sergiledi. 1.508 kg (3.324 lbs) ağırlığıyla parıldayan gümüş araç, her biri yumurta şeklindeki bir gövdeden dışarı fırlayan altı rotorlu iki kanadıyla bir uçak / helikopter hibriti gibi görünüyor.

blank

75 kWh pil sayesinde 60 mil menzile ve 150mph maksimum hıza sahip olacak. Tüm kanat açıklığı 40 feet. Ve havada 2.000 fit seyir halindeyken Archer, uçağın “bir helikopterden 100 kat daha sessiz olacağını ve sadece 45 desibel ses üreteceğini” söylüyor – yüksek sesli bir kuş çağrısına benzer.

Archer’ın kurucularından Adam Goldstein, Maker’ın “tam ölçekli, iki yolculu bir gösteri uçağı” olduğunu söyledi. “Amacı, bir sertifikasyon test yatağı olarak hizmet etmek ve aynı zamanda temel etkinleştirme teknolojilerimizi zorlamaya devam etmektir.”

Archer, Maker’ın uçuş yeteneklerini göstermedi ve test uçuşları için ne zaman sertifika almayı beklediğini söylemedi. Şirket, 2024’te piyasaya sürmeyi planladığı nihai ticari operasyonunda ana araç olarak hizmet edecek beş kişilik bir uçak inşa etmeyi umduğunu söyledi.

blank

Archer’ın geliştirdiği uçak tipine genellikle “uçan araba” denir, ancak nadiren gerçek arabalara benziyorlar. Elektrikle çalışırlar, sadece bir avuç yolcu taşıyabilirler ve bir şehir içinde veya bölgesel olarak kısa uçuşlar için tasarlanmıştır. Tilt rotorları kullanan Maker, bir helikopter gibi dikey olarak kalkış ve iniş yapmak ve ardından bir uçak gibi ileri uçuşa geçmek için tasarlanmıştır. Bu tür elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçaklarını inşa eden düzinelerce benzer girişim var, ancak bunlar henüz ticari hizmet için piyasaya sürülmedi.

Archer kısa süre önce, özel bir satın alma şirketi veya SPAC ile ters bir birleşme yoluyla halka açarak 1,1 milyar dolar toplama konusunda haberler yaptı. 3,8 milyar dolar değerindeki birleşme, Fiat Chrysler ve Peugeot’nun ana şirketi Stellantis ve United Airlines tarafından da destekleniyor. United, 200 Archer elektrikli dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı için 1 milyar dolarlık sipariş verdi ve 100’ü 500 milyon dolara satın alma seçeneğiyle birlikte.

Ayrıca, Archer’ı ticari sırlarını çalmak ve patentlerini ihlal etmekle suçlayan rakip havacılık girişimi Wisk Aero’nun davasının hedefi oldu. Boeing ve Kitty Hawk arasındaki ortak girişim olan Wisk, geçtiğimiz günlerde Archer’ın teknolojisini kullanmasını engellemek için bir ihtiyati tedbir davası açtı ve ABD hükümeti konuyla ilgili soruşturma başlattı. Archer, Wisk’e ceza soruşturmasıyla ilgili “yanlış beyanlar” nedeniyle karşı dava açtı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uçan Taksi Girişimi Archer, Yeni Projesini Tanıttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör