House’dan Büyük Teknoloji Şirketlerine Özel Yasa Tasarısı

blank
House'dan Büyük Teknoloji Şirketlerine Özel Yasa Tasarısı

İçerik: House’dan Büyük Teknoloji Şirketlerine Özel Yasa Tasarısı

House’dan Büyük Teknoloji Şirketlerine Özel Yasa Tasarısı. Meclis’teki milletvekilleri, Apple, Google, Facebook ve Amazon dahil olmak üzere büyük teknoloji şirketlerine önemli sınırlamalar getirecek beş yeni yasa tasarısı sundular. Önerilen yasa, teknoloji devlerine karşı antitröst yaptırımlarını artırmaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası. şirketlerin yeni iş edinme ve rakiplerine kıyasla kendi hizmetlerine nasıl davrandıklarını değiştirme yeteneklerine yeni sınırlar.

Rep. Pramila Jayapal yaptığı açıklamada, “Amazon ve Facebook’tan Google ve Apple’a kadar, bu denetimsiz teknoloji devlerinin umursamayacak kadar büyük ve insanları kârın üzerine koyamayacak kadar güçlü hale geldiği açık” dedi. “Kongre’nin gücünü yeniden vurgulayarak, dönüm noktası niteliğindeki iki partili yasa tasarılarımız, rekabete aykırı davranışları dizginliyor, tekelci uygulamaları önlüyor, adaleti ve rekabeti yeniden sağlarken, sonunda oyun alanını düzleştirip yeniliğin gelişmesine izin veriyor.”

Faturalar şunları içerir:

Amerikan Seçimi ve Çevrimiçi İnovasyon Yasası: Teknoloji platformlarının bir rakibe karşı kendi işlerini geliştirmesini önleyecek bir önlem. Temsilciler Meclisi Antitröst alt komitesi başkanı David Cicilline, tasarının Amazon’un “kendi ürünlerini tanıtmak için pazarlarını manipüle etmesini” engelleyeceğini söyledi. Ayrıca, Apple’ın App Store’da kendi hizmetlerini tercih etmesiyle ilgili endişeleri de giderebilir.

Bitiş Platformu Tekelleri Yasası: Amazon bölgesini de içeren Rep. Jayapal tarafından ortaklaşa yazılan tasarı, çevrimiçi perakende devini hedefliyor. Büyük teknoloji şirketlerinin “kontrol ettikleri pazarlarda ürün satmalarını” engelleyecektir.

Platform Rekabeti ve Fırsat Yasası: Tasarı, “baskın platformların” “rekabetçi tehditler” temsil eden şirketleri satın almasını engelleyecektir. Kongre üyeleri daha önce Mark Zuckerberg’i Facebook’un agresif rakip arayışı konusunda sorgulamışlardı.

2021 Hizmet Değiştirme Yasasını (ACCESS) Etkinleştirerek Uyumluluğu ve Rekabeti Artırmak: Cicilline’a göre, yasa tasarısı “sosyal medyayı bırakmayı ve verilerinizi yanınıza almayı” kolaylaştırmayı amaçlıyor.

2021 tarihli ‘Birleşme Dosyalama Ücreti Modernizasyon Yasası: Tasarı, şirketlerin satın almalar için hükümet onayı talep ederken ödedikleri ücretleri artırarak FTC ve Adalet Bakanlığı’nın antitröst uygulamaları için daha fazla para toplamasına yardımcı olacak.

Özellikle, büyük teknoloji platformlarının gücünü sınırlamak Kongre’de iki taraflı bir anlaşmanın nadir bir kaynağı olduğundan, faturaların iki taraflı desteği var. Faturalar bireysel şirketlerin adını vermese de, mevzuatın iş uygulamaları ve pazar hakimiyeti konusunda Kongre’den giderek daha fazla incelemeyle karşı karşıya kalan Facebook, Google, Amazon ve Apple üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: House’dan Büyük Teknoloji Şirketlerine Özel Yasa Tasarısı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör