Pulitzer Ödülü, George Floyd’u Anlatan Gence Özel Atıf Yaptı

blank
Pulitzer Ödülü, George Floyd'u Anlatan Gence Özel Atıf Yaptı

İçerik: Pulitzer Ödülü, George Floyd’u Anlatan Gence Özel Atıf Yaptı

Pulitzer Ödülü, George Floyd’u Anlatan Gence Özel Atıf Yaptı. Geçen yaz George Floyd’un öldürülmesini kaydeden genç Darnella Frazier, Pulitzer Ödülü kurulundan özel bir alıntı kazandı. Frazier’in eylemleri olmasaydı, Floyd’un ölümüyle ilgili elimizdeki tek resmi kayıtlardan biri, Minneapolis Polisi’nin 25 Mayıs 2020’de yayınladığı basın açıklamasıydı. Yaklaşık 200 kelimelik belge, eski polis memuru Derek Chauvin’in diz çöktüğü gerçeğinden bahsetmiyor. Floyd’un boynunda dokuz dakika 29 saniye. Daha sonra Chauvin’in davasında ifade verdi ve videosu onun mahkumiyetinde etkili olduğunu kanıtladı.

Cuma günü, Pulitzer Ödülü kurulu, Frazier’i “George Floyd’un öldürülmesini cesaretle bildirdiği için” tanımaya karar verdiğini söyledi. ” Klibi çektiğinde 17 yaşında olan Frazier, Floyd ve Minneapolis Polisi arasındaki sahneyi gördüğünde kuzeniyle yerel bir mağazaya doğru yürüyordu. Floyd’un tekrarlanan “Nefes alamıyorum” ricaları da dahil olmak üzere son anlarını yakaladı.

Bu, Frazier’in yaptıklarından dolayı aldığı ilk ödül değil. Geçen yıl, PEN America’dan takdir aldı. Frazier, Floyd’un ölümünün birinci yıl dönümü münasebetiyle bir Facebook gönderisinde, “Kendimi kahraman olarak görmesem de birçok insan bana kahraman diyor. Ben sadece doğru zamanda doğru yerdeydim.” “Bu gülümsemenin arkasında, bu ödüllerin arkasında, tanıtımın arkasında, her gün hatırladığım bir şeyden iyileşmeye çalışan bir kızım.”

Pulitzer Ödülü ofisine göre, geçmişte bazı amatör fotoğrafçılar kazandı ve diğer kazanan gazetecilik girişleri, kişinin telefonlarında çektiği görüntüleri içerebilir. Yine de Frazier’in ödülü, telefonların son yıllarda vatandaş gazeteciliğini nasıl etkinleştirdiği hakkında çok şey söylüyor. Ne de olsa, “Nefes alamıyorum” ifadesini renkli toplulukları hedef alan polis şiddetine karşı bir mitinge dönüştüren Ramsey Orta ve Eric Garner’ın ölümüyle ilgili videosuydu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Pulitzer Ödülü, George Floyd’u Anlatan Gence Özel Atıf Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör