Çin’in Dev Dosyaları ABD’de Halka Açılacak

İçerik: Çin’in Dev Dosyaları ABD’de Halka Açılacak

Çin’in Dev Dosyaları ABD’de Halka Açılacak. Çin’in en büyük araç çağırma şirketi Didi Chuxing, ABD’de halka açık bir şirket olmak için belgeler sundu. Şirket, Softbank, Alibaba ve Tencent gibi Asya’nın en büyük teknoloji yatırım şirketlerinden bazıları tarafından destekleniyor. Teklif edilecek hisselerin miktarı ve fiyatlandırması açıklanmadı.

Ancak konuyla ilgili kaynaklar Reuters’e verdiği demeçte, şirketin yaklaşık 10 milyar dolar toplayıp 100 milyar dolara yakın bir değerleme talep edebileceğini söyledi. Bu, e-ticaret devi Alibaba’nın 25 milyar dolar (15 milyar sterlin) topladığı 2014’ten bu yana Çinli bir şirket tarafından ABD’deki en büyük hisse teklifi olacak.

Didi’nin, kullanıcıların bazı şehirlerde taksileri, özel otomobilleri, araba havuzunu ve otobüsleri selamlayabilecekleri bir mobil uygulaması var. Ayrıca elektrikli araç şarj ağları, filo yönetimi, araba yapımı ve otonom sürüş alanlarında da ticari çıkarları vardır. 15 ülkeye yayıldı, ancak Çin en büyük pazarı olmaya devam ediyor.

Didi, dosyalamasında Covid-19 pandemisinin bir sonucu olarak bir önceki yıla göre %9 daha düşük gelir artışı ortaya koydu. Ancak Çin dışa açıldıkça şirket güçlü bir şekilde toparlandı. Gelir, Ocak ve Mart arasında geçen yılın aynı dönemine göre iki katından fazla arttı.

Didi zaten yatırımcıların adil payına sahip. 2016’da ABD’li teknoloji devi Apple, alışılmadık derecede büyük ve kamuya açık bir yatırımla Didi’ye 1 milyar dolar (800 milyon sterlin) yatırdı – Apple’ın otonom araç geliştirmesiyle ilgili olduğu düşünülüyor. Araç çağırma devi Uber’in de 2016 yılında Çin’den çekilerek oradaki araç çağırma işini Didi’ye satmasının ardından hisselerinin %12,8’ine sahip olduğu görülüyor.

Ancak Didi de tartışmalardan payını aldı. Dosyasında, Çin’de halkın tepkisine neden olan iki davadan bahsetti. Mayıs 2018’de Zhengzhou’da 21 yaşındaki bir kadın, aynı yöne giden yolcuları eşleştiren Didi’nin Hitch hizmetini kullandıktan sonra öldürüldü.

Daha sonra Ağustos ayında, Wenzhou’da 20 yaşında bir kadın araç çağırma hizmetini kullanırken tecavüze uğradı ve öldürüldü. Didi’nin kurucuları, davaları şirketin “en karanlık anı” olarak nitelendirdi.

Şirket, başvuruda bulunan sürücülerin ve sürücülerin daha iyi korunmasını sağlamak için araba paylaşımı hizmetini bir yıldan fazla süreyle askıya aldıklarını söyledi. Didi, yatırım için Wall Street’e kur yapan en son Asya teknoloji devi.

Bu yılın başlarında, Singapur’un en büyük araç çağırma uygulaması Grab, Amerika Birleşik Devletleri’nde halka açılmak için özel amaçlı bir satın alma şirketi (Spac) aracılığıyla 40 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Özel bir firma ile birleşmek ve daha sonra borsada halka açılmak amacıyla boşluklar kurulur. Finansal piyasa veri şirketi Refinitiv’e göre, Çinli şirketler geçen yıl ABD listelerinden 12 milyar dolar topladı, 2019’da toplanan miktarın üç katından fazla.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Dev Dosyaları ABD’de Halka Açılacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi

ABD ve İngiltere: Ukranya’ya Siber Saldırıyı Rusya Düzenledi. Beyaz Saray’a göre, Ocak ayında Ukrayna devlet …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör