Dev Yıldız, Gökbilimciler Tarafından Samanyolu’da Görüntülendi

blank
Dev Yıldız, Gökbilimciler Tarafından Samanyolu'da Görüntülendi

İçerik: Dev Yıldız, Gökbilimciler Tarafından Samanyolu’da Görüntülendi

Dev Yıldız, Gökbilimciler Tarafından Samanyolu’da Görüntülendi. Uluslararası bir gökbilimciler ekibi, 25.000 ışıkyılı uzaklıkta, Samanyolu’nun merkezine doğru “yanıp sönen” dev bir yıldız tespit etti. VVV-WIT-08 yıldızının parlaklığı 30 kat azaldı ve neredeyse gökyüzünden kayboldu. Ekip, birçok yıldızın parlaklıkları, titreştikleri veya ikili bir sistemde başka bir yıldız tarafından tutuldukları için değişirken, bir yıldızın birkaç ay boyunca sönükleşmesi ve ardından tekrar parlaması son derece nadirdir.

Araştırmacılar, VVV-WIT-08’in yeni bir “yanıp sönen dev” ikili yıldız sistemi sınıfına ait olabileceğine inanıyorlar; burada Güneş’ten 100 kat daha büyük dev bir yıldız, her birkaç on yılda bir, henüz görülmemiş bir yörünge arkadaşı tarafından tutuluyor. Çin’de Dev Meteor Ateş Topu Gökyüzünden Düşüyor ve Yere Düşüyor, Parlak Işığın Resimlerini ve Videolarını Görün.

Başka bir yıldız veya bir gezegen olabilecek arkadaş, dev yıldızı kaplayan ve onun kaybolmasına ve gökyüzünde yeniden ortaya çıkmasına neden olan opak bir disk ile çevrilidir. Çalışma, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimlerinde yayınlandı.

Edinburgh Üniversitesi’nden Sergey Koposov, “Bizimle uzak yıldız arasında karanlık, büyük ve uzun bir cismin geçişini gözlemlememiz şaşırtıcı ve onun kökeninin ne olduğunu ancak tahmin edebiliyoruz” dedi.

Yıldız, Samanyolu’nun yoğun bir bölgesinde bulunduğundan, araştırmacılar bilinmeyen bir karanlık nesnenin dev yıldızın önüne tesadüfen sürüklenip sürüklenmediğini düşündüler. Ancak simülasyonlar, bu senaryonun olası olması için galaksinin etrafında yüzen inanılmaz derecede fazla sayıda karanlık cismin olması gerektiğini gösterdi.

Bu türden başka bir yıldız sistemi uzun zamandır bilinmektedir. Dev yıldız Epsilon Aurigae, her 27 yılda bir büyük bir toz diski tarafından kısmen gölgeleniyor, ancak yalnızca yüzde 50 oranında kararıyor. İkinci bir örnek, TYC 2505-672-1, birkaç yıl önce bulundu ve en uzun yörünge periyoduna (69 yıl) sahip olan tutulma ikili yıldız sistemi için mevcut rekoru elinde tutuyor. şu anda bir yarışmacı.

İngiltere merkezli ekip ayrıca VVV-WIT-08’e ek olarak bu tuhaf dev yıldızlardan iki tane daha buldu ve bu, bunların gökbilimcilerin araştırması için yeni bir “yanıp sönen dev” yıldız sınıfı olabileceğini düşündürüyor. Şimdi, dev yıldızlar ve büyük opak diskler içeren, bu türden yaklaşık yarım düzine potansiyel bilinen yıldız sistemi var gibi görünüyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dev Yıldız, Gökbilimciler Tarafından Samanyolu’da Görüntülendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör