Facebook Uzaktan Çalışma Planını Genişletti

blank
Facebook Uzaktan Çalışma Planını Genişletti

İçerik: Facebook Uzaktan Çalışma Planını Genişletti

Facebook Uzaktan Çalışma Planını Genişletti. Facebook, Covid salgını bittikten sonra ofis dışında çalışabilen tüm çalışanlarına izin verecek. Şirket, çalışanlarına “rolleri uzaktan yapılabilen herkes uzaktan çalışma talep edebilir” dedi.

Rakip büyük teknoloji firmaları Apple ve Google yakın zamanda pandemi çalışma koşullarını tersine çevirerek personele önümüzdeki aylarda ofise dönmelerini söyledi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, çalışanlarına 2022’nin yarısını uzaktan çalışarak geçirmeyi planladığını söyledi.

Daha önce şirketin 60.000 çalışanının yarısının on yıl içinde evden çalışabileceğini söylemişti. Facebook ofislerinin Ekim ayında tam kapasiteye açılması bekleniyor, ancak uzaktan çalışma izni olmayan çalışanların en az yarısında gelmesi gerekecek.

Wall Street Journal tarafından alıntılanan bir Facebook yöneticisi, şu anda kaç çalışanın evden çalışma iznine sahip olduğunu söylemeyi reddetti, ancak şirketin taleplerin yaklaşık %90’ını onayladığını söyledi. Şirket BBC’ye yaptığı açıklamada, yeni uzaktan çalışma politikalarının yalnızca Facebook çalışanları için geçerli olduğunu ve içerik denetleme ve diğer görevleri yerine getirmek için yaygın olarak kullanılan taşeronlar için geçerli olmadığını söyledi.

Kasım 2020’de içerik moderatörleri, Facebook’u onları tekrar ofise girmeye zorlamakla açıkça suçladı. O sırada şirket, 15.000 küresel içerik incelemecisinin çoğunun uzaktan çalıştığını ve pandemi süresince bunu yapabileceklerini söyledi.

Bay Zuckerberg, personele ayrı bir notta kendi uzaktan çalışma deneyimini anlattı.Ofis dışında olmanın kendisini “iş yerinde daha mutlu ve daha üretken” yaptığını, “uzun vadeli düşünmek için daha fazla alan” sağladığını ve “ailemle daha fazla zaman geçirmesini” sağladığını da sözlerine ekledi.

Bay Zuckerberg, zamanının bir kısmını Hawaii’deki özel mülkünde geçiriyor. Diğer teknoloji devleri de ofise dönüş için gelecek planlarını belirlediler. Perşembe günü Amazon, çalışanlarına, belirli günlere liderlik ekipleri tarafından karar verilecek şekilde, haftada en az üç gün ofiste çalışmaları beklendiğini söyledi.

Birleşik Krallık, ABD ve birkaç başka ülkedeki çalışanların Eylül ayı başlarında ofise dönüşlerine başlaması bekleniyor.

Apple patronu Tim Cook, geçen hafta tüm personele yönelik bir notta, “faaliyet uğultusunu” kaçırdığını ve çalışanların Eylül ayına kadar haftada en az üç gün ofiste olması gerektiğini ve çalışanların ne zaman uzaktan çalışabileceğini Çarşamba ve Cuma günleri olarak belirtti.

Ancak bu plan, Apple’ın politikasının “bazı meslektaşlarımızı zaten istifaya zorladığını” söyleyen bir mektup dağıtan bazı çalışanlar arasında tartışmalı olduğunu kanıtladı. CEO Sundar Pichai, Mayıs ayında “Google çalışanlarına” gönderdiği bir mesajda, şirketin çoğu personelin “ofiste yaklaşık üç gün ve en iyi çalıştıkları yerde iki gün geçireceği” hibrit bir çalışma haftasına geçeceğini yazdı.

Yazdığı değişiklikler, sonunda çalışanların çoğunluğunun haftada birkaç gün ofiste olmasına ve yaklaşık beşte birinin tam zamanlı olarak uzaktan çalışmasına neden olmalı. Bay Pichai şunları ekledi: “İşin geleceği esnekliktir.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Facebook Uzaktan Çalışma Planını Genişletti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör