İngiltere’de Uzay Yarışı Yatırımı ‘Isınıyor’

blank
İngiltere'de Uzay Yarışı Yatırımı 'Isınıyor'

İçerik: İngiltere’de Uzay Yarışı Yatırımı ‘Isınıyor’

İngiltere’de Uzay Yarışı Yatırımı ‘Isınıyor’. Dünyanın ilk özel uzay teknolojisi yatırımcısı olan bir İngiliz firması, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda fon hisselerini listelemeye hazırlanıyor. Halk, Seraphim Capital’in fonu aracılığıyla yeni özel uzay firmaları portföyüne yatırım yapabilecek.

Haber, Birleşik Krallık’ta bir ulusal uzay stratejisi oluşturmaya yönelik bir kamu istişaresinin ortasında geldi. Uzay endüstrisi, yılda 14,8 milyar £ değerinde İngiltere’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir.

Hükümet Mart ayında “İngiltere’yi uzayda anlamlı bir aktör yapmak” istediğini söyledi. İngiliz girişim sermayesi şirketi Seraphim Capital’in CEO’su Mark Boggett, “Yatırımcılardan büyük bir küresel iştah var, ancak SpaceX’ten aşağıya doğru yeni uzay şirketlerinin çoğu hala özel, bu nedenle kamu piyasası uzay sektörüne yatırım yapmakta zorlanıyor” dedi. BBC’ye söyledi.

“Bu, halkın özel uzay şirketlerinden oluşan bir portföye ilk kez erişebileceği” dedi. Uydu patlaması teknoloji devlerini çekiyor. Virgin Galactic roket uçağı uzayın kenarına uçuyor. Jeff Bezos ve kardeşi Blue Origin uçuşunda uzaya uçacak.
Dünyanın önde gelen uzay yatırımcılarından biri olan Seraphim Capital, mevcut fonundan tüm varlıklarını Seraphim Uzay Yatırım Ortaklığı’na devrediyor. Hem mevcut firma portföyüne hem de yeni alan girişimlerine yatırım yapmak için 150 milyon sterlin artırıyor.

‘Gökyüzündeki dijital platform’
Bay Boggett’in görüşü, uzayın artık sadece roketler veya uydulardan ibaret olmadığı yönünde. “Gökyüzündeki yeni bir dijital platformla ilgili” dedi.

Son aylarda, SpaceX ve Londra merkezli OneWeb gibi teknoloji firmalarının nanosatlar olarak bilinen küçük uyduları düşük Dünya yörüngesine fırlatmasıyla uydu endüstrisine olan ilgi arttı. Plan, uydu internetini etkinleştirmek için büyük nanosat takımyıldızlarını kullanmanın yanı sıra, örneğin çiftçilere yardımcı olmak ve sel savunmaları, trafik ve inşaat sahaları gibi şeyleri izlemek için hava durumu, ısı işaretleri ve atmosferik gaz bileşimi gibi Dünya gözlem verilerini toplamaktır.

Buradaki fikir, nanosatların birçok küçük firmanın uzaya erişmesini ve uzay teknolojilerinden faydalanmasını sağlayacak olmasıdır.


UKSpace endüstri grubunun başkanı ve yeni Seraphim Space Investment Trust’ın bağımsız yönetim kurulu başkanı Will Whitehorn, “Hiç şüpheniz olmasın, bu bir uzay sanayi devrimidir” dedi. “Birleşik Krallık uzay alanı ısınıyor ve aynı zamanda küresel. Eğer büyüyecekse, geride kalmamamız için Birleşik Krallık’ın ön planda olması gerekiyor.” Bay Whitehorn, daha önce insanlı uzay uçuşları sunan ilk şirket olmak için Blue Origin’e karşı yarışan Virgin Galactic’in başkanıydı.

Bu haftanın başlarında Amazon kurucusu, kendisinin ve kardeşinin Blue Origin tarafından başlatılan ilk insan uçuşunda olacağını söyledi. Bay Whitehorn, bir diğer önemli konunun Birleşik Krallık’ta uzay limanlarının oluşturulması olduğunu söylüyor. “Ülkeye kendi egemen fırlatma kabiliyetini verecek” dedi. “Rusya’ya, Fransız Guyanası’na veya ABD’ye uydu göndermek yerine, onları kelimenin tam anlamıyla Cornwall’a gönderebiliriz.”

Daniel Smith, endüstrinin, akademinin ve hükümetin görüşlerini temsil eden İskoç Uzay Liderlik Konseyi’nin eş başkanıdır. Seraphim güven hissesi listeleme duyurusunu memnuniyetle karşılayan Bay Smith, geçen yıl Birleşik Krallık Uzay Limanları İttifakı çalışma grubunun kurulmasına yardımcı oldu.

Konseyin odak noktası, Birleşik Krallık uzay endüstrisinin hükümetin net sıfır karbon emisyonu hedeflerini destekleyecek şekilde büyümesini sağlamak için çevre gruplarıyla çalışmaktır.

“Fırlatma, Birleşik Krallık’ın canlı uzay değer zinciri [ve] uydu verileri için yapbozun eksik parçası ve topluma pek çok fayda sağlıyor ve iklim değişikliğinin izlenmesine yardımcı oluyor, ancak yörüngeye ulaşma süreci netliğe katkıda bulunacak şekilde takip edilmelidir. sıfır hırs” dedi.

“Sürdürülebilir Uzay Zorlukları girişimimiz, sektörün sürdürülebilir bir yaklaşıma öncelik vermesini sağlamak için ilk kez proaktif olarak çalışmak için çevre kuruluşlarını ve uzay paydaşlarını bir araya getirdi.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: İngiltere’de Uzay Yarışı Yatırımı ‘Isınıyor’

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör