McDonald’s ABD, Güney Kore’deki Veri İhlallerinden Etkilendi

blank
McDonald's ABD, Güney Kore'deki Veri İhlallerinden Etkilendi

İçerik: McDonald’s ABD, Güney Kore’deki Veri İhlallerinden Etkilendi

McDonald’s ABD, Güney Kore’deki Veri İhlallerinden Etkilendi. McDonald’s bir siber saldırıya uğrayan en son devasa şirket oldu. The Wall Street Journal’a göre, sistemlerine sızan kötü aktörler ABD, Güney Kore ve Tayvan’daki işletmelerinden müşteri ve çalışan bilgilerini çalmayı başardı. Özellikle ABD’de hiçbir müşteri verisi çalınmadı, ancak bilgisayar korsanları ABD çalışanlarının ve franchise sahiplerinin iletişim bilgilerini ele geçirdi. Ayrıca oturma kapasitesi ve oyun alanlarının boyutu da dahil olmak üzere bazı bilgileri depolamak için kendilerine yardımcı oldular.

Ancak Güney Kore ve Tayvan’da bilgisayar korsanları, insanların e-postaları, telefon numaraları ve teslimat adresleri de dahil olmak üzere müşteri bilgilerini çalabildi. Tayvanlı çalışanların isimleri ve iletişim bilgileri de çalındı. Fast food zinciri, The Journal’a bu veri ihlalinden hiçbir müşteri ödeme bilgisinin etkilenmediğine dair güvence verdi.

Şirket, bir iç güvenlik sistemindeki yetkisiz faaliyetleri araştırmak için harici danışmanlar tuttuktan sonra olayı keşfetti. McDonald’s, tespit edilmesinden bir hafta sonra üç pazar için yetkisiz erişimi kesti ve hızlı bir yanıt başlatabilmesi için son yıllarda siber güvenliğe yaptığı artan yatırıma güveniyor. Müfettişlerin Güney Afrika ve Rusya’yı da işaretlediğini ve McDonald’s’ın bu bölümleri bilgilerine olası yetkisiz erişim konusunda bilgilendireceğini söylediğini belirtmekte fayda var.

Fast food devi yaptığı açıklamada, “McDonald’s, mevcut güvenlik önlemlerimizi daha da geliştirmenin yollarını belirlemek için soruşturmadan elde edilen bulguların yanı sıra güvenlik kaynaklarından gelen girdilerden yararlanacak.” Dedi.

Kötü aktörler bazı hassas bilgileri ele geçirmiş olsa da, JBS, Colonial Pipeline ve diğer birçok şirketi vuran saldırıların aksine, fidye yazılımı bu olaya dahil olmadı. ABD’nin en büyük et tedarikçilerinden biri olan JBS, fidye olarak 11 milyon dolar ödedi. Bu arada Colonial Pipeline, saldırının Doğu Kıyısı’nda yakıt kıtlığına yol açmasının ardından saldırganlarına 75 Bitcoin (o zamanlar yaklaşık 4,3 milyon dolar) ödedi. Bununla birlikte, DOJ, bilgisayar korsanlarının cüzdanına özel bir anahtar alarak ödenen fidyenin 63.7 Bitcoin’ini geri alabildi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: McDonald’s ABD, Güney Kore’deki Veri İhlallerinden Etkilendi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi

Whatsapp Görüntüler ve Videolar İçin Önizleme Özelliği Geliştirdi. WhatsApp, yeni bir rapora göre, Android uygulamasında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör