NASA, ISS’ye İki Özel Astronot Görevi İçin Teklifler İstiyor

blank
NASA, ISS'ye İki Özel Astronot Görevi İçin Teklifler İstiyor

İçerik: NASA, ISS’ye İki Özel Astronot Görevi İçin Teklifler İstiyor

NASA, ISS’ye İki Özel Astronot Görevi İçin Teklifler İstiyor. Jared Isaacman liderliğindeki sivil mürettebat misyonunun ve Amazon patronu Jeff Bezos’un bu yıl kaçış hızına ulaşma planlarının izinden giden NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) iki özel mürettebatlı görev için ticari kuruluşlardan gelen teklifleri memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Bu, kısmen SpaceX sayesinde uzay ajansının çeşitli ülkelerden ISS’ye astronot uçurma geleneğini kırıyor. Cuma günü NASA, ISS’ye iki özel uzay uçuşu için ticari şirketlerin tekliflerine açık olduğunu duyurdu. Uçuşların 2022 sonbaharında ve 2023’ün sonraki yarısında yapılması planlanıyor.

NASA, bu tür görevlerin, özel astronotları uzay istasyonunda veya ona bağlı bir yapıda “faaliyetler yürüttükleri” ISS’ye taşıyan ticari bir uzay aracını içerdiğini açıkladı.
Dört kişilik mürettebat Axiom Space, ilk özel astronot görevi için şimdiden sözleşme imzaladı
Axiom Space, ilk özel astronot görevi için şimdiden sözleşme imzaladı. Uzay ajansı, Axiom Space ile gelecek yılın Ocak ayından önce gerçekleşecek olan ilk özel astronot görevi için şimdiden bir anlaşma imzaladı.

Sekiz günlük görevin yolcuları arasında Kanadalı yatırımcı Mark Pathy, başka bir yatırımcı Larry Connor, eski İsrail pilotu Eytan Stibbe ve daha önce dört kez uzaya uçan eski NASA astronotu ve Axiom Space Başkan Yardımcısı Michael López-Alegría yer alıyor.

Yeni görevler için tarihler, ISS The International Space Station’a giden uzay aracı trafiğine bağlıdırISS’ye yapılacak ikinci ve üçüncü sivil misyon için yakın zamanda yayınlanan planlar, görevlerin 14 güne kadar sürebileceğini ortaya koydu. NASA, görevlerin kesin tarihlerinin, diğer kısıtlamaların yanı sıra, ISS’ye giden uzay aracı trafiğine ve yörünge içi aktivite planlamasına bağlı olduğunu söyledi.


Bu mürettebatlı sivil misyonlar için öneriler 9 Temmuz’a kadar yapılacak.
SpaceX uzay aracında yeni bir çağa öncülük etti, roket yeniden kullanılabilirliği SpaceX’in Crew Dragon kapsülü SpaceX’ten bahsetmişken, Elon Musk liderliğindeki şirket roketleri hem insanlı uzay uçuşu hem de düşük Dünya yörüngesine (LEO) yük uyduları enjekte etmek için verimli bir şekilde yeniden kullanmanın bir yolunun öncülüğünü yaptı.

Aslında, NASA’nın Ticari Mürettebat Programı kapsamında geliştirilen şirketin Crew Dragon uzay aracı, yeni bir uzay aracı yeniden kullanılabilirlik çağını başlattı. İlginç bir şekilde, Axiom Space görevi de bir Crew Dragon kapsülü kullanacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, ISS’ye İki Özel Astronot Görevi İçin Teklifler İstiyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi

Virgin Galactic, İlk Ticari Uzay Uçuşunu Ekim Ortasına Erteledi: Virgin Galactic, ücretli uzay uçuşları için …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör