Çin, Yeni Uzay İstasyonuna İlk Mürettebatı Göndermeye Hazır

blank
Çin, Yeni Uzay İstasyonuna İlk Mürettebatı Göndermeye Hazır

İçerik: Çin, Yeni Uzay İstasyonuna İlk Mürettebatı Göndermeye Hazır

Çin, Yeni Uzay İstasyonuna İlk Mürettebatı Göndermeye Hazır:

Çin’in yeni uzay istasyonunun ilk ekibi, Pekin’in kendisini bir uzay gücü olarak kurma konusundaki iddialı programının son adımı için bu hafta patlamaya hazırlandı.

Görev, Çin’in yaklaşık beş yıl içinde ilk mürettebatlı uzay uçuşu ve iktidardaki Komünist Partinin 1 Temmuz’daki 100. doğum gününü bir propaganda saldırısıyla kutlamaya hazırlanırken hükümet için bir prestij meselesi.

Konuyla ilgili bilgisi olan uzmanlara göre, Shenzhou-12 uzay aracında üç astronot taşıyan Long March-2F roketinin Perşembe günü kuzeybatı Çin’in Gobi çölündeki bir üsten kalkması planlanıyor. Görevleri arasında uzay yürüyüşleri de bulunan Çin’in bugüne kadarki en uzun mürettebatlı uzay görevi olan Tiangong istasyonunda üç ay geçirmeyi planlıyorlar. Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden bir astronom olan Jonathan McDowell, astronotların “uzaydaki yeni evlerini kullanıma hazır hale getirmeyi” hedefleyeceğini söyledi.

“Çığır açan bir hedeften ziyade pratik bir hedef.”

Çin uzay ajansına göre, Long March roketi, Shenzhou gemisiyle birlikte geçen hafta Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezindeki fırlatma rampasına taşındı.

Shenzhou-12, 29 Nisan’da yörüngeye yerleştirilen Tianhe adlı Tiangong istasyonunun ana bölümüne yanaşacak. Geçen ay bir kargo gemisi, mürettebatlı görev için yakıt, yiyecek ve ekipman taşıdı. Önümüzdeki bir buçuk yıl içinde, güneş panellerinin ve iki laboratuvar modülünün eklenmesi de dahil olmak üzere yörüngedeki Tiangong’un inşasını tamamlamak için 11 görev daha planlanıyor.

Bu görevlerden üçü, mürettebat rotasyonu için astronot taşıyacak.

Çin’in uzay programında uzmanlaşmış GoTaikonauts’ta analist olan Chen Lan, “İstasyonun sorunsuz bir şekilde çalışır durumda tutulması, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk günlerinde gördüğümüz gibi, çok ayrıntılı ve karmaşık bir çalışmayı gerektiriyor” dedi.

“Aslında, ISS inşaatı Çin istasyonundan çok daha yavaştı”.

Çin uzay ajansına göre, tamamlandığında Tiangong yaklaşık 90 tonluk bir kütleye sahip olacak ve en az 10 yıllık bir ömre sahip olması bekleniyor. ISS’den çok daha küçük olacak ve 1986’da başlatılan ve 2001’de hizmet dışı bırakılan Sovyet uzay istasyonu Mir’e benzer olacak.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, Yeni Uzay İstasyonuna İlk Mürettebatı Göndermeye Hazır

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör