Roket Lab, NASA’nın Mars Görevi İçin Uzay Aracı Yapıyor

blank
Roket Lab, NASA'nın Mars Görevi İçin Uzay Aracı Yapıyor

İçerik: Roket Lab, NASA’nın Mars Görevi İçin Uzay Aracı Yapıyor

Roket Lab, NASA’nın Mars Görevi İçin Uzay Aracı Yapıyor:

Roket Laboratuvarı (çoğunlukla) yörünge uçuşlarıyla bilinir, ancak gezegenler arası çabaları meyve vermek üzeredir. Girişim, güneş rüzgarının Mars’ın atmosferini nasıl kestiğini ve gezegenin iklimini nasıl değiştirdiğini araştırmak üzere NASA tarafından seçilen bir görev olan ESCAPADE (Escape and Plasma Acceleration and Dynamics Explorers) için iki uzay aracı inşa etmek üzere bir sözleşme kazandı. Mavi ve Altın lakaplı Twin Photon uzay aracı, birincil bilim hedeflerini gerçekleştirirken bir yıl boyunca Mars’a seyahat edecek ve yörüngesinde dönecek.

Photon araçları, Rocket Lab’ın mevcut Curie tahrikini yıldız izleyicilerle birleştirecek. reaksiyon tekerlekleri, derin uzay navigasyon alıcı-vericileri ve derin uzayda gezinmelerine ve Kızıl Gezegen çevresinde bilim yürütmelerine yardımcı olacak “diğer alt sistemler”. 2024’te NASA tarafından tedarik edilen bir ticari rokette fırlatılması bekleniyor, ancak hem tasarım incelemesini daha sonra Haziran ayında hem de Temmuz ayında bir onay incelemesini geçmeleri şartıyla.

NASA, hem gezegenler arası bilimin maliyetini düşürmeyi hem de daha erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan Küçük Yenilikçi Gezegensel Keşif Görevleri (SIMPLEx) programı kapsamındaki üç görevden biri olarak ESCAPADE’i seçti.

Her şey yolunda giderse, bu Roket Laboratuvarı için önemli bir darbe olacaktır. NASA, şimdiye kadar bunun gibi kamu-özel işbirlikleri için SpaceX ve Blue Origin gibi daha yüksek profilli kıyafetlere yaslandı – ESCAPADE, özellikle gezegenler arası uçuşlar için daha fazla ve daha büyük anlaşmalara yol açabilir. Bu, elbette, Rocket Lab’ın geçmişteki fırlatma başarısızlıklarını geride bırakabileceğini ve NASA’nın uzun vadeli güvenini kazanabileceğini varsayıyor.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Roket Lab, NASA’nın Mars Görevi İçin Uzay Aracı Yapıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

İngiltere’de Uzay Yarışı Yatırımı ‘Isınıyor’

İngiltere’de Uzay Yarışı Yatırımı ‘Isınıyor’. Dünyanın ilk özel uzay teknolojisi yatırımcısı olan bir İngiliz firması, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör