SpaceX, Kullanılan Roketleri Tekrar Fırlatma İzni Aldı

blank
SpaceX, Kullanılan Roketleri Tekrar Fırlatma İzni Aldı

İçerik: SpaceX, Kullanılan Roketleri Tekrar Fırlatma İzni Aldı

SpaceX, Kullanılan Roketleri Tekrar Fırlatma İzni Aldı:

SpaceX, ticari görevler için birçok kez yeniden kullanılmış Falcon 9 roketlerini konuşlandırdı, ancak şimdiye kadar, ulusal güvenlik sözleşmeleri için tamamen yeni güçlendiricilerle sınırlı kaldı. Ancak, CNBC’nin bildirdiğine göre, Pentagon yeniden kullanılmış bir roket kullanarak ilk SpaceX görevine imza attı ve CNBC’nin bildirdiğine göre, GPS III uydu fırlatma 17 Haziran Perşembe günü gerçekleşecek.

Pentagon’un Uzay Kuvvetleri, özellikle GPS III programı için, geçen yıl yeniden kullanılan roketlerle askeri yüklerin fırlatılması fikrini kabul etti. Misyon direktör yardımcısı Dr. Walter Lauderdale CNBC’ye verdiği demeçte, “Bu ilk etkinlik için hazırlık olarak, yenileme süreçlerini anlamak için SpaceX ile yakın bir şekilde çalıştık ve bu roketin bir sonraki uçuşuna hazır olduğundan eminiz” dedi.

SpaceX’in Pentagon ile şu ana kadar altı GPS III uydusundan beşini fırlatmak için 470 milyon dolarlık bir sözleşmesi var, diğeri ise rakip United Launch Alliance’a verildi. Sözleşme başlangıçta yeniden kullanılabilir roketlere izin vermiyordu, ancak ordu geçen yıl sözleşmeyi yeniden kullanıma izin verecek şekilde değiştirdi – tahmini 64 milyon dolar tasarruf etmesine yardımcı olacak bir hareket.

Perşembe günü yükü uçan Falcon 9 güçlendirici, Uzay Kuvvetleri’nin önceki GPS III görevini uçurdu. Ancak Uzay Gücü, bunun gelecekte bir kısıtlama olmayacağını söyledi. Dr. Lauderdale, “Yalnızca [Uzay Gücü için] uçmuş olanları değil, diğer [yeniden kullanılmış] güçlendiricileri kullanmaya kesinlikle açığız” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, Kullanılan Roketleri Tekrar Fırlatma İzni Aldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör