Çin, İlk Mars Keşif Misyonu ile 6 İlke İmza Attı

blank
Çin, İlk Mars Keşif Misyonu ile 6 İlke İmza Attı

İçerik: Çin, İlk Mars Keşif Misyonu ile 6 İlke İmza Attı

Çin, İlk Mars Keşif Misyonu ile 6 İlke İmza Attı:

Çin’in ilk Mars keşif göreviyle 6 ilke imza atıldığı kaydedildi. Çin Ulusal Uzay İdaresi SözcüSu Xu Hongliang, Çin’in ilk Mars keşif görevinin ilerleyişi hakkında Pekin’deki basın toplantısında bilgi verdi.

Xu Hongliang, Tianwen-1 uzay aracının Mars’taki keşif görevinin başarıyla tamamlanmasının, Çin’in uzay çalışmaları tarihinde büyük bir atılım olduğuna dikkat çekti. Xu Hongliang, Tianwen-1’in 6 ilke imza attığını bildirdi.

Xu, söz konusu çalışmanın ilklerini şöyle sıraladı: İlk olarak uzay aracı, Dünya-Mars transfer yörüngesine ilk kez fırlatıldı. İkincisi, gezegenler arası bir uçuştu. Üçüncüsü, bir uzay aracı dünya dışı bir gezegene yumuşak iniş yaptı. Dördüncüsü, dünya dışı gezegenlerin yüzeyinde keşif ve gözlem görevleri gerçekleştirilir. Beşincisi, dünyadan 400 milyon kilometre uzakta bir uzay aracıyla ilk kez iletişim kuruldu. Son olarak görev sayesinde Mars’la ilgili bilimsel veriler ilk elden elde edilecek.

Sözcü Xu Hongliang, bu ilklerin sadece Çin’in uzaydaki zekasını göstermekle kalmadığını, aynı zamanda Çin’in gezegen keşiflerinde dünyanın zirvesine yükselişini de sembolize ettiğini açıkladı. Xu Hongliang, “Tianwen-1, Dünya uzay tarihinde ilk kez Mars’ta Çin’in izlerini bırakmakla kalmadı, aynı zamanda tek bir görev sırasında üç ana hedef olan çevre dolaşma, yumuşak iniş ve yüzey araştırması başarıyla tamamlandı. “Bu, ülkemin gezegen keşiflerinde dünyanın ön saflarına doğru hareket ettiğini gösteriyor.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin, İlk Mars Keşif Misyonu ile 6 İlke İmza Attı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör