Apple Podcasts Abonelikleri Küresel Olarak Başlatılıyor

blank
Apple Podcasts Abonelikleri Küresel Olarak Başlatılıyor

İçerik: Apple Podcasts Abonelikleri Küresel Olarak Başlatılıyor

Apple Podcasts Abonelikleri Küresel Olarak Başlatılıyor:

Hafif bir gecikmenin ardından Apple’ın podcast abonelikleri artık yayında. Hizmet, reklamsız dinleme, erken erişim ve bonus bölümler ve arşivlenmiş içerik dahil olmak üzere en sevdiğiniz içerik oluşturuculardan çeşitli avantajlar için ödeme yapmanızı sağlar. ABD’de fiyatlar, bireysel gösteriler veya gösteri grupları için ayda 49 sentten başlıyor. Ücretli bir abone olmak basittir: Podcast uygulamasındaki düğmeye dokunmanız ve premium içeriğin kullanıma sunulduğunda teslim edilmesini sağlamak için Apple Kimliği ayrıntılarınızı kullanarak kaydolmanız yeterlidir.

Apple, iTunes’daki epizodik ses biçimini destekleyerek ve GarageBand içinde yaratıcı araçlar sunarak podcast’leri kitlelere dağıtmakla tanınır. Ancak teknoloji devinin şovlardan nasıl para kazanılacağını bulması 15 yıldan fazla sürdü. Bu arada, müzik yayını yapan baş rakibi Spotify, yüksek profilli yayıncı satın almaları ve ortaklıklar dahil olmak üzere podcast’lere yaptığı büyük bir yatırımla kendi sahasında güçleniyor. Ayrıca kendine ait bir podcast abonelik hizmeti hazırlıyor.

Apple’ın Nisan ayında açıklanan stratejisi, geliştiriciler için bölünmüş App Store iş modelinden o kadar da farklı değil. Şirket temel olarak tüm podcast aboneliklerinde yüzde 30 komisyon alıyor ve bir yıllık ücretli üyelikten sonra kesinti yüzde 15’e düşüyor. İçerik oluşturucular, reklam gelirlerinin tamamını cebe indirebilir ve Apple Podcast’lerinin dışından gelir elde etmeye devam edebilir.

Premium abonelikler, Tenderfoot TV, Pushkin Industries, PRX’ten Radiotopia, NPR, Los Angeles Times ve The Athletic gibi bir dizi ana akım ve bağımsız yayıncı tarafından sunulacak. Apple başlangıçta özelliğin Mayıs ayından itibaren 170 ülke ve bölgede kullanılabileceğini söyledi, ancak deneyimde ince ayar yapmak için sunumu durdurdu. Son sayımda, Podcasts uygulamasında 2 milyon ücretsiz gösteri mevcuttu.

Aboneliklerin yanı sıra Apple, yayıncıların gösterileri benzersiz bir logo, sanat eseri ve açıklama ile birlikte gruplandırmasına izin veren kanalları da tanıtıyor. Dinleyiciler, aboneler için ek avantajlar sunanların yanı sıra ücretsiz ve ücretli kanallara göz atabilecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple Podcasts Abonelikleri Küresel Olarak Başlatılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör