Boring Company’nin Yük Tünelleri Açtığı Bildiriliyor

blank
Boring Company'nin Yük Tünelleri Açtığı Bildiriliyor

İçerik: Boring Company’nin Yük Tünelleri Açtığı Bildiriliyor

Boring Company’nin Yük Tünelleri Açtığı Bildiriliyor:

Boring Company’nin işe gidip gelme odaklı tünelleri tam olarak yakalanmadı ve Elon Musk’ın kıyafeti sonuç olarak rayları değiştirmeye hazır görünüyor. Verge, Bloomberg’in, 21 fit genişliğinde veya firmanın şimdiye kadar kazdığı 12 fitlik tünellerin neredeyse iki katı genişliğinde olan yük odaklı tünellere odaklanan bir Boring Company saha güvertesi olduğunu söylediğini bildirdi. Belgelere göre, iki nakliye konteynerini yan yana tutacak kadar geniş olacaklar ve sadece bir tanesi mevcut tünellere sıkı bir şekilde oturacak.

Kargo, nihayetinde rafları hareket ettiren “pille çalışan yük gemileri” üzerine oturacaktı.

California’daki San Bernardino County’nin bunlardan biri olduğu söylense de, kaç müşteri adayının bu adımı aldığı belli değil. Boring Company’nin, bölgedeki yollardaki trafiği azaltacak bir yük tüneline ilgiyi artırmak istediği bildiriliyor. Şirketlerin on yıllardır araştırdığı bir “İç Liman” konseptini yerine getirecekti.

Bu kesinlikle yeni bir çaba olmayacak. Boring Company, neredeyse başından beri nakliyeyi öngördü ve sık sık rakip olan Virgin Hyperloop, nakliyeyi uzun süredir planının önemli bir parçası olarak görüyor. Bu, her ne kadar önemli olsa da, bir yüz çevresinden çok odakta bir kaymadır.

blank

Yeniden düşünme, The Boring Company’nin banliyö planlarına soğuk bir karşılamaya yanıt olarak görünüyor. Musk’ın girişimi, çevresel etkisi nedeniyle açılan bir davanın ardından 2018’de Los Angeles tüneli planlarından vazgeçti ve şirket, aynı yıl içinde dikkatini toplu taşıma ve yayalara kaydırdı. Ayrıca, transit odaklı Döngünün bile başlangıçta göründüğü kadar umut verici olmadığına dair işaretler var. TechCrunch, planlanan Las Vegas Kongre Merkezi sisteminin, başlangıçta lanse edilen 4.000 The Boring Company’yi değil, yalnızca saatte maksimum 1.200 kişiyi taşıyabileceğini kaydetti. Basitçe söylemek gerekirse, firmanın ilk stratejisi umulduğu gibi gitmiyor.

Daha büyük yük tünelleri, The Boring Company’nin, banliyö geçişlerinde kaşlarını çatmış olabilecekler de dahil olmak üzere daha fazla müşteri kazanmasına yardımcı olabilir. Moles yönetici direktörü Tom Groark’ın Bloomberg’e söylediği gibi, Musk’ın ekibinin maliyetlere dikkat etmesi gerekebilir. Büyük tüneller tarihsel olarak pahalıdır ve Boring Company’nin bu koridorları pratik hale getirmek için bazı alışılmamış stratejiler (sabit genişlikli tüneller kullanmak gibi) kullanması gerekebilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Boring Company’nin Yük Tünelleri Açtığı Bildiriliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör