Airbus, Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri Kuruyor

blank
Airbus, Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri Kuruyor

İçerik: Airbus, Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri Kuruyor

Airbus, Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri Kuruyor:

Airbus, Bremen (Almanya) ve Nantes (Fransa)’daki tesislerinde Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri (ZEDC) oluşturarak metalik hidrojen tankları üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştırmaya karar verdi.

ZEDC’nin amacı, ZEROe’nin gelecekteki başarılı pazar lansmanını desteklemek ve hidrojen teknolojilerinin gelişimini hızlandırmak için maliyet açısından rekabetçi kriyojenik tank üretimini gerçekleştirmektir. Tank yapılarının tasarımı ve entegrasyonu, gelecekteki bir hidrojen uçağının performansı için çok önemlidir.

Teknolojik çalışmalar; Nihai sıvı hidrojen (LH2) tank sisteminin temel parçalarını, montajını, sistem entegrasyonunu ve kriyojenik testlerini geçen tüm ürün ve endüstriyel yetenekleri kapsayacaktır. Her iki ZEDC de, 2 için planlanan ilk test uçuşunu gerçekleştirmek ve LH2023 tanklarını inşa etmek için 2025 yılına kadar tam olarak faaliyete geçecek.

Airbus, çeşitli kurulumu ve Defence & Space ve ArianeGroup içindeki onlarca yıllık LH2 deneyimi nedeniyle Bremen tesisini seçti. Bremen’deki ZEDC başlangıçta tankların genel kriyojenik testlerinin yanı sıra sistem kurulumuna da odaklanacak, ZEDC ise havacılık faaliyetlerinden ve Eko-Etkin Malzemeler ve Teknolojiler Merkezi (ECOMAT) gibi daha geniş hidrojen araştırma ekosisteminden yararlanacak.

Nantes’teki tesisi, ticari uçaklar için güvenlik açısından kritik merkez tankı da dahil olmak üzere, orta kanat kutusuyla ilgili metalik yapısal teknolojilerdeki kapsamlı deneyimi nedeniyle seçti. Nantes’taki ZEDC, çok çeşitli metalik, kompozit teknolojileri ve entegrasyonu eşit olarak yönetme yeteneğinin yanı sıra, motor kaportası, anten kaportası ve orta gövdeden oluşan karmaşık iş paketlerindeki ortak tasarım faaliyetlerindeki deneyimini de beraberinde getirecek. ZEDC, IRT Jules Verne gibi yenilikçi bir yerel ekosistem tarafından desteklenen Nantes Technocentre’ın beceri ve yeteneklerinden yararlanacak.

Kuzey Almanya bölgesel ve Pays de Loire hedeflerine uygun olarak Airbus, bölgedeki ilgili yer tabanlı altyapıyı ve hidrojen tahrik teknolojilerine genel geçişi desteklemek için sektörler arası işbirliğini teşvik edecek.

Tank, özel sistem mühendisliği gerektiren güvenlik açısından kritik bir bileşen olsa da, LH250’nin sıvılaşması için -2°C’de saklanması gerektiğinden havacılık yakıtından daha zordur. Artan yoğunluk için likidite gereklidir. Ticari havacılığın zorluğu, bir uçak uygulamasının talep ettiği tekrarlanan termal ve basınç döngülerine dayanabilecek bir bileşen geliştirmektir.

Ticari uçak uygulamaları için kısa vadeli LH2 tank yapılarının metalik olması bekleniyor, ancak karbon fiber takviyeli polimer kompozitlerden yapılmış tankların yüksek performans güçleri var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Airbus, Sıfır Emisyon Geliştirme Merkezleri Kuruyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek

Hidrojen Yakıtlı Off-Road Yarışı ‘Extreme H’ 2024’te Düzenlenecek. Extreme E’nin kardeş şampiyonasının 2024’te başlaması bekleniyor. …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör