Google Reklam İşletmesi, AB’deki En Büyük Tehditle Karşı Karşıya

blank
Google Reklam İşletmesi, AB'deki En Büyük Tehditle Karşı Karşıya

İçerik: Google Reklam İşletmesi, AB’deki En Büyük Tehditle Karşı Karşıya

Google Reklam İşletmesi, AB’deki En Büyük Tehditle Karşı Karşıya:

Alfabe birimi Google, AB antitröst düzenleyicilerinin yıl sonundan önce kârlı dijital reklamcılık işine resmi bir soruşturma açmaya karar vermesiyle en büyük düzenleyici tehdidiyle karşı karşıya kalabilir.

AB rekabet uygulayıcısı tarafından Google’a karşı yeni bir cephe oluşturacaktı. Son on yılda, çevrimiçi alışveriş, Android akıllı telefonlar ve çevrimiçi reklamcılıkta rakiplerini engellemek için şirkete 8 milyar Euro’dan (9.8 milyar $) fazla para cezası verdi.

Bir AB soruşturması, Google’ın reklamcılar, yayıncılar, aracılar ve rakipler karşısındaki pozisyonuna odaklanacak ve insanlardan biri, Fransız antitröst kurumunun geçen hafta sonuçlandırdığı davadan daha derin bir incelemeye işaret ettiğini söyledi.

Google, geçen yıl çevrimiçi reklamlardan 147 milyar $ gelir elde etti, bu da dünyadaki diğer tüm şirketlerden daha fazla. Arama, YouTube ve Gmail dahil olmak üzere mülklerindeki reklamlar, satışların ve kârların büyük kısmını oluşturuyordu.

Gelirin yaklaşık yüzde 16’sı, diğer medya şirketlerinin web sitelerinde ve uygulamalarında reklam satmak için Google teknolojisini kullandığı görüntülü reklamcılık veya ağ işinden geldi.

Her iki birim de ateş altında. Bazı eyaletlerin katıldığı ABD Adalet Bakanlığı, geçen yıl Google’ı arama ağı reklamlarındaki hakimiyetini kötüye kullandığı için dava etti. Daha sonraki bir davada Teksas tarafından yönetilen bir grup eyalet, evin ağ tarafındaki rekabet karşıtı davranışlara odaklandı.

Fransa geçen hafta Google ile 268 milyon dolar ve ağ işiyle ilgili benzer iddialar üzerine çeşitli taahhütler için anlaşmaya vardı ve birimin ayrıca, anlaşmaya varılan günlerin bir parçası olarak yaklaşmakta olan yazılım değişiklikleri konusunda İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi ile yakın bir şekilde çalışması gerekiyor. sonra.

blank
Komisyon yorum yapmaktan kaçındı. Google, yorum isteğine hemen yanıt vermedi.

Yeni bir AB soruşturması, Google’ın tüm reklam imparatorluğunu hedef alabilir. Pazar araştırmacısı eMarketer, Google’ın bu yıl yüzde 57’si arama ağı reklamları ve yüzde 10’u görüntülü reklamlar dahil olmak üzere küresel çevrimiçi reklam harcamalarının yüzde 27’sini kontrol etmesini bekliyor.

Rakamlar ilk bakışta tekel gibi görünmese de, reklamcılar ve rakipler, Google’ın çeşitli yazılımlarının pazarın pek çok alanında şirketin kaçınmasının imkansız olduğu bir rol oynadığını iddia ediyor.

Google’ın alıcıların, satıcıların ve aracıların her taraftan yüksek ücretler almak ve rakiplerinin onunla adil bir şekilde rekabet etmesini engellemek için sahip oldukları bağımlılıktan yararlandığını söylüyorlar.

Bu yılın başlarında Google rakiplerine ve üçüncü taraflara gönderilen ve Reuters tarafından görülen bir ankette, AB gözlemcisi, reklamverenlerin veya medya ajanslarının birçok kaynaktan reklam envanteri satın almasına izin veren Google aracılarını kullandıklarında reklamverenlerin indirim alıp almadıklarını sordu.

Hukuk firması Hausfeld’in ortağı olan ve birkaç şikayetçiye Google’a karşı tavsiyede bulunan Thomas Hoppner, Komisyonun devam eden davaları yeni davalara başlamadan önce sonuçlandırması gerektiğini söyledi.

“Uygulayıcının bakış açısından ve endüstrinin bakış açısından, diğer yetkililer Google’ın reklam teknolojisi hakkında soruşturma açtığında, yerel arama ve Google’ın iş arama araştırmalarına son vermek eşit derecede önemli görünüyor” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Reklam İşletmesi, AB’deki En Büyük Tehditle Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı

Discord, 15 Milyar Dolar Piyasa Değerine Ulaştı: Bir şirket sözcüsü, yatırım firması Dragoneer Investment Group …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör