NASA, Galaksimizdeki Yıldız Koleksiyonunun Görüntüsünü Yayınladı

blank
NASA, Galaksimizdeki Yıldız Koleksiyonunun Görüntüsünü Yayınladı

İçerik: NASA, Galaksimizdeki Yıldız Koleksiyonunun Görüntüsünü Yayınladı

NASA, Galaksimizdeki Yıldız Koleksiyonunun Görüntüsünü Yayınladı:

NASA, yıldızların oluştuğu dev bir mavi gaz ve toz bulutu olan Lagün Bulutsusu’nun çarpıcı bir görüntüsünü paylaştı. Görüntüde, devasa siyah bir tuval üzerinde noktalar gibi parıldayan binlerce yıldız ya da dev işaret fişekleri vardı. NGC 6523 veya Messier 8 olarak da bilinen Deniz Kulağı Bulutsusu, kendi Samanyolu galaksimiz içinde, Dünya’dan yaklaşık 4400 ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır. Uzay ajansının, evrenin çok sıcak bölgelerinden gelen X-ışını emisyonunu tespit etmek için tasarlanmış bir teleskop olan Chandra X-Ray Gözlemevi, bunu, X-ışınlarında şimdiye kadar yapılmış en büyük yıldız oluşumu araştırmalarından biri sırasında buldu.

blank

Bir Instagram gönderisinde NASA, anketin 40 farklı bölgede 24.000 bireysel yıldızı kapsadığını söyledi. Chandra X-ışını Gözlemevi tarafından yürütülen anketin, bilim insanlarının genç yıldızlardan gelen güçlü parlamalar veya patlamalar ile etraflarındaki yörüngedeki gezegenler üzerindeki etkileri arasındaki bağlantıyı anlamalarına yardımcı olacağını ekledi.

Bunun gibi keşiflerin önemini vurgulayan NASA, bilim adamlarının son yirmi yılda bu dev patlamaların, onları çevreleyen malzeme disklerinden gazı uzaklaştırarak hala oluşan yıldızlara yardımcı olabileceğini savunduklarını söyledi. “Bu, gezegenlerin oluşması için çok önemli bir adım olan çakıl taşlarının ve diğer küçük kayalık malzemelerin oluşumunu tetikleyebilir” dedi. Ancak bu alevlenmeler, güçlü radyasyonla onları patlatarak halihazırda oluşmuş gezegenlere de zarar verebilir.

Keşif, görüntüyü beğenerek beğenilerini paylaşan yedi yüz binden fazla Instagram kullanıcısını hayrete düşürdü. Bazıları da yorum bıraktı.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Galaksimizdeki Yıldız Koleksiyonunun Görüntüsünü Yayınladı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör