Apple, Shazam’ın Aylık 1 Milyar Şarkı Tanımladığını Söyledi

blank
Apple, Shazam'ın Aylık 1 Milyar Şarkı Tanımladığını Söyledi

İçerik: Apple, Shazam’ın Aylık 1 Milyar Şarkı Tanımladığını Söyledi

Apple, Shazam’ın Aylık 1 Milyar Şarkı Tanımladığını Söyledi:

Apple’ın Shazam’ı tam gelişmiş bir yardımcı platforma genişletmesi şaşırtıcı değil, uygulama çok büyük sayılarda çalışıyor. Bugün, müzik keşif hizmetinin başlangıcından bu yana ayda bir milyar Shazam’ı ve 50 milyar etiketi aştığını ortaya koydu. Şaşırtıcı rakamlar, uygulamanın kalıcı başarısını yansıtıyor. Shazam’ın aylık 200 milyon kullanıcısı var ve insanlar bir şarkıyı veya bir müzik parçasını tanımlamak istediğinde tartışmasız bir şekilde akılda kalıyor.

2002’de SMS tabanlı bir hizmet olarak kurulan Shazam, 2008’de iPhone’da çıkış yaptı ve kısa bir süre sonra Android’e geldi. 2017 yılına gelindiğinde, her yerde bulunması, Jamie Foxx’un ev sahipliği yaptığı bir Fox oyun şovu Beat Shazam’ın temeli haline gelmesine yardımcı oldu. Apple, Avrupa düzenleyicileri tarafından yürütülen kapsamlı bir antitröst soruşturmasının ardından hizmeti Eylül 2018’de 400 milyon dolara satın alma anlaşmasını tamamladı. Web’den müzik tanımlama özelliğiyle birlikte bir uygulama yeniden tasarımı 2020’nin sonlarında geldi. Apple ayrıca Android kullanıcılarını mahkemeye vermeye devam etti ve onlara kulaklıklardan çalınan sesi algılama yeteneği verdi.

Geçen Kasım ayında Shazam, tüm zamanların en çok Shazamlanan şarkısının, 36.6 milyon kez tanımlanan Avustralyalı pop yıldızı Tones And I tarafından 2019’daki Dance Monkey olduğunu söyledi. Bugün 50 milyarıncı Shazamed parçasının Evangeline’in Mandarin pop şarkısı 框不住的愛 (不插電版) olduğu ortaya çıktı. Bu arada ilk Shazam sonucu, 70’lerin glam rock’çıları T-Rex’in Jeepster’ıydı.

WWDC’de Apple, Shazam’ın ses tanıma teknolojisini uygulama geliştiricilere açacağını duyurdu. ShazamKit olarak bilinen çerçeve, hem iOS hem de Android uygulama üreticilerinin Shazam’ın devasa şarkı veritabanındaki müziği tanımlayabilen yazılımlar oluşturmasına olanak tanır. Ek olarak, geliştiriciler kendi özel ses kataloglarını tanınabilir hale getirebilirler. ShazamKit bu yıl içinde piyasaya sürülecek ve iPad, Mac, Apple TV ve Apple Watch için uygulamaları da destekleyecek.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Shazam’ın Aylık 1 Milyar Şarkı Tanımladığını Söyledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Google Reklam İşletmesi, AB’deki En Büyük Tehditle Karşı Karşıya

Google Reklam İşletmesi, AB’deki En Büyük Tehditle Karşı Karşıya: Alfabe birimi Google, AB antitröst düzenleyicilerinin …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör