Çin ve Rusya, Ortak Astronot Ay İnişleri Hedefliyor

blank
Çin ve Rusya, Ortak Astronot Ay İnişleri Hedefliyor

İçerik: Çin ve Rusya, Ortak Astronot Ay İnişleri Hedefliyor

Çin ve Rusya, Ortak Astronot Ay İnişleri Hedefliyor:

Temsilciler Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin ve Rusya’nın ilk astronot ekiplerini önümüzdeki on yıl içinde Ay’a göndermeyi beklediklerini söyledi. Uluslararası Ay Araştırma İstasyonu (ILRS) için halihazırda kurulmuş planlar, bir dizi robotik ay misyonunu ve NASA liderliğindeki Artemis ay programına benzer bir çaba olan Ay’ı keşfetmek için yasal bir çerçeve oluşturmayı içeriyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden (CNSA) ve Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos’tan yetkililer, Rusya’daki Küresel Uzay Keşif Konferansı sırasında, ay yörüngesinde bir Ay üsleri ve uydular ağı kurmak için üç aşamalı planlarına ilişkin ortak bir sunum yaptılar. Uzay ajansları Mart ayında proje üzerinde resmi olarak bir araya geldi.

CNSA’nın müdür yardımcısı Wu Yanhua, bir çevirmen aracılığıyla, Ay projesinin ilk ve ikinci aşamasının, mürettebatsız görevleri içeren “sadece hazırlık çalışması” olduğunu söyledi. İlk Rus veya Çinli astronotların Ay’da ne zaman olacağıyla ilgili bir izleyici sorusuna yanıt vererek, “Önümüzdeki on yıl içinde hâlâ insansız ay keşiflerine odaklanıyoruz” dedi.

CNSA şu anda, ilk modülü Nisan ayında başlatılan yeni düşük Dünya yörüngeli uzay istasyonuna astronot göndermeye odaklanmış durumda. İstasyonun üç astronottan oluşan ilk ekibinin bu ay içinde üç aylık bir konaklama için Çin’den yola çıkması bekleniyor.

Rusya ve Çin’in Ay varlığı planları, ülkeler ve ABD arasında bir yarış başlattı. ILRS’leri, NASA’nın ABD astronotlarını 2024’e kadar Ay’a göndermek ve önümüzdeki on yılda yüzeyde uzun vadeli bir varlık oluşturmak için milyarlarca dolarlık bir çaba olan Artemis programına paralel olarak şekilleniyor. NASA, Ay Geçidi üzerinde Japonya, Kanada ve Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte çalışıyor. Ağ Geçidi, astronot ekiplerini ay yüzeyindeki gelecekteki baz istasyonlarına iletmek için tasarlanmış Ay’ın yörüngesinde bulunan planlı bir karakoldur. NASA’nın Uluslararası Uzay İstasyonundaki en büyük ortağı olan Rusya, bunun yerine Çin’in ILRS planına dönmeden önce Gateway programına katılmak için ABD ile görüşüyordu.

Çin ve Rusya, ILRS’nin NASA dahil uluslararası ortaklara açık olduğunu söyledi. Roscosmos genel müdür yardımcısı Sergey Saveliev konferansta yaptığı açıklamada, iki ülkenin Ay’ı keşfetmek için “özel bir yasal çerçeve” üzerinde de çalıştığını söyledi. Wu, anlaşmanın ilk versiyonunun yıl sonuna kadar hazır olması gerektiğini söyledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin ve Rusya, Ortak Astronot Ay İnişleri Hedefliyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin, Uzay İstasyonuna Başarılı Bir Şekilde Üç Astronot Gönderdi

Çin, Uzay İstasyonuna Başarılı Bir Şekilde Üç Astronot Gönderdi: Bugün Çin’in Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör