NASA, Hubble’ın Bilgisayar Arızasını Düzeltmeye Çalışıyor

blank
NASA, Hubble'ın Bilgisayar Arızasını Düzeltmeye Çalışıyor

İçerik: NASA, Hubble’ın Bilgisayar Arızasını Düzeltmeye Çalışıyor

NASA, Hubble’ın Bilgisayar Arızasını Düzeltmeye Çalışıyor:

Hubble Uzay Teleskobu bir süredir yaşını gösteriyor, ancak yeni bir problemin özellikle sinir bozucu olduğu ortaya çıkıyor. AP’nin bildirdiği gibi, NASA (bu yazı itibariyle) yaklaşık bir haftayı Hubble’ın yük bilgisayarındaki bir aksaklığı düzeltmeye çalışarak geçirdi. Sistem 13 Haziran’da bozuldu ve operasyon ekibi ne 14’ünde bilgisayarı yeniden başlatmayı ne de yedek bellek modülüne geçmeyi başaramadı. Agancey ayrıca 17 Haziran akşamı her iki modülle de tekrarlanan denemelerde başarısız oldu.

Ajans, teleskop ve bilimsel araçlarının hala “sağlıklı” olduğunu söyledi, ancak operatörler araçları önlem olarak güvenli bir moda soktu.

Bu, bu yılki ilk böyle bir aksaklık değil. NASA, ana uçuş bilgisayarındaki bir yazılım hatasının ardından Mart ayında Hubble’ı yeniden canlandırmak için günler harcadı. Ayrıca, Geniş Alan Kamerası 3’ün voltaj seviyelerinin, ekip üyelerinin gelecekteki sorunları önlemek için bu seviyeleri düşürmeleri gerektiği noktaya kadar on yıllar içinde düştüğünü keşfetti.

Bu kamerada olduğu gibi, yaş bu son aksaklıkta rol oynayabilir. Hubble’ın yük sistemi, iki bilgisayar ve dört 64K CMOS bellek modülü içeren 1980’lerden kalma bir NASA Standart Uzay Aracı Bilgisayarı-1 (NSSC-1) kullanır. Herhangi bir zamanda yalnızca bir bilgisayar ve bellek modülü kullanımdadır, ancak birden fazla bileşenin arızalanması durumunda bunun pek bir önemi olmayabilir. Bu ışıkta, James Webb Uzay Teleskobu yeterince yakında gelemez – zaten Hubble’ın halefi olarak faturalandırılsa da, eski makine bu tür bir frekansla başarısız olmaya devam ederse tek seçenek olabilir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Hubble’ın Bilgisayar Arızasını Düzeltmeye Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti

Türk Bilim İnsanları İki Yeni Gezegen Keşfetti: Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK 1336 …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör