AB, Google’ın Reklamcılık Teknolojisine Soruşturma Başlattı

blank
AB, Google'ın Reklamcılık Teknolojisine Soruşturma Başlattı

İçerik: AB, Google’ın Reklamcılık Teknolojisine Soruşturma Başlattı

AB, Google’ın Reklamcılık Teknolojisine Soruşturma Başlattı:

Avrupa Komisyonu, Google’ın reklam teknolojisi politikaları yoluyla rekabet yasasını ihlal ettiği iddiasıyla ilgili bir antitröst soruşturması başlattı. Son iki yılını soruşturmayla ilgili gayri resmi danışmanlık yaparak geçiren düzenleyiciler, artık Google’ın rakiplerinin kullanıcı verilerine reklam amacıyla erişimini kısıtlayarak kendi hizmetlerini tercih edip etmediğini değerlendirecek.

Geniş kapsamlı soruşturmanın bir parçası olarak Komisyon, Google’ın YouTube’daki görüntülü ve video reklamcılığına, Google’ın reklam yönetimi platformuna ve envanter pazarı Ad Manager ve AdX’e ve çevrimiçi reklam rakipleri de dahil olmak üzere üçüncü taraflara getirdiği kullanıcı verisi kısıtlamalarına bakacak. , yayıncılar ve genel reklamverenler. Düzenleyiciler, Google’ın Privacy Sandbox değişikliklerinin bir parçası olarak Chrome ve Android’de bireysel kullanıcı takibini sonlandırma kararını da inceleyecek.

AB’nin antitröst şefi Margrethe Vestager, “Çevrimiçi reklamcılık hizmetleri, Google’ın ve yayıncıların çevrimiçi hizmetlerinden nasıl para kazandığının merkezinde yer alıyor” dedi. “Google’ın, rakip çevrimiçi reklamcılık hizmetlerinin sözde reklam teknolojisi yığınında rekabet etmesini zorlaştırmasından endişe duyuyoruz.”

Komisyonun belirttiği gibi, bir antitröst davasının sonuçlandırılması için yasal bir son tarih yoktur. Bu, nihayetinde, iki yıldır gayri resmi olarak yürütülen bir soruşturmanın doruk noktasına ulaşması kadar uzun sürebileceği anlamına geliyor. Google’ın antitröst kurallarını ihlal ettiği tespit edilirse, para cezaları ve yasal yollara başvurur. Gerçi, ilk defa değil.

AB, Google’a 2015 ve 2018 yılları arasında üç kez kötü niyetli reklam uygulamaları nedeniyle para cezası verdi. Web devinin Privacy Sandbox’ı da İngiltere’de soruşturma altında.

Google, reklam ürünlerinin işletmeler ve halk için avantajlarını göstermek için AK ile işbirliği yapacağını söyledi. Bir Google sözcüsü yaptığı açıklamada, “Binlerce Avrupalı ​​işletme, her gün yeni müşterilere ulaşmak ve web sitelerini finanse etmek için reklam ürünlerimizi kullanıyor” dedi. “Rekabetçi ve etkili oldukları için onları seçiyorlar. Sorularını yanıtlamak ve ürünlerimizin Avrupalı ​​işletmelere ve tüketicilere faydalarını göstermek için Avrupa Komisyonu ile yapıcı bir şekilde ilişki kurmaya devam edeceğiz.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AB, Google’ın Reklamcılık Teknolojisine Soruşturma Başlattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör