AB Kamusal Alanlarda Yüz Tanıma Yasağı Çağrısında Bulunuyor

blank
AB Kamusal Alanlarda Yüz Tanıma Yasağı Çağrısında Bulunuyor

İçerik: AB Kamusal Alanlarda Yüz Tanıma Yasağı Çağrısında Bulunuyor

AB Kamusal Alanlarda Yüz Tanıma Yasağı Çağrısında Bulunuyor:

Avrupa Birliği veri koruma düzenleyicileri, kamusal alanlarda yüz tanıma ve diğer “biyometrik ve davranışsal sinyaller” için yapay zeka kullanımına genel bir yasak getirilmesi çağrısında bulundu. Ortak görüşlerinde, Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) ve Avrupa Veri Koruma Denetçisi (EDPS) de sosyal puanlama için yapay zekanın kullanılmasının yasaklanması gerektiğini söyledi.

EDPB ve EDPS, bloğu halka açık alanlarda AI “yüzlerin, yürüyüşün, parmak izlerinin, DNA’nın, sesin, tuş vuruşlarının ve diğer biyometrik veya davranışsal sinyallerin herhangi bir bağlamda tanınmasını” yasaklamaya çağırdı. Yapay zeka sistemlerinin insanları “etnik köken, cinsiyet, siyasi veya cinsel yönelime dayalı kümelere” veya ayrımcılığa maruz kalabilecekleri diğer sınıflandırma türlerine göre sınıflandırmak için biyometri kullanmasının yasa dışı olması gerektiğini söylediler.

Bunun da ötesinde, EDPB ve EDPS, “gerçek bir kişinin duygularını anlamak” için yapay zeka kullanımının yasaklanması gerektiğini savundu. Belirli tıbbi gerekçeler gibi belirli durumlarda izin verilir.

Düzenleyiciler, Avrupa Komisyonu (AB’nin yürütme organı) tarafından önerilen bir AI düzenleyici çerçevesine yanıt veriyorlardı. Belge, sosyal puanlama ve “yasaların uygulanması amacıyla halka açık alanlarda ‘gerçek zamanlı’ uzaktan biyometrik tanımlama sistemlerinin kullanımı” dahil olmak üzere çeşitli AI uygulamalarının yasaklanmasını önermektedir. Yetkililerin kayıp çocukları bulmasına yardımcı olmak ve terör saldırısı gibi “belirli, önemli ve yakın bir tehdidi” önlemek de dahil olmak üzere birkaç istisna olacaktır.

EDPB üyeleri, her bir AB üye ülkesinden veri koruma gözlemcileri içerirken, EDPS, AB kurumlarının ve organlarının, kişisel verileri işlerken insanların veri koruma ve mahremiyet haklarına saygı duymasını sağlar. AK’nin önerisi, EDPS’yi AB ajanslarını denetlemek için “yetkili otorite ve piyasa gözetim otoritesi” olarak ayırıyor.

Ancak, EDPB ve EDPS, EDPB’nin çerçevedeki rolü ve görevleri hakkında daha fazla açıklama talep etti. Ayrıca, teklifin kapsamının “uluslararası kolluk kuvvetleri işbirliğini” içermediğine dair endişelerini dile getirdiler.

EDPB başkanı Andrea Jelinek ve Avrupa Veri Koruma Denetçisi Wojciech Wiewiórowski yaptığı açıklamada, “Uzaktan biyometrik tanımlamanın halka açık alanlarda dağıtılması, bu yerlerde anonimliğin sona ermesi anlamına geliyor” dedi. “Özgürlüklerimizi korumak ve yapay zeka için insan merkezli bir yasal çerçeve oluşturmak istiyorsak, halka açık alanlarda yüz tanıma kullanımının genel olarak yasaklanması gerekli başlangıç ​​noktasıdır. sosyal puanlama, AB temel değerlerine aykırı olduğu ve ayrımcılığa yol açabileceği için.”

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: AB Kamusal Alanlarda Yüz Tanıma Yasağı Çağrısında Bulunuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor

Meta, VR Platformunun On Kat Büyüdüğünü Söylüyor. Facebook, Oculus platformu aracılığıyla sanal gerçekliği tamamen benimsemek …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör